Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 maja 2021 napisz DONOS@

Żurawie... fotografów

Zdjęcia żurawi autorstwa wybitnych fotografów: Waldemara Bzury, Ryszarda Czerwińskiego, Ireneusza Dziugieła, Huberta Jasionowskiego oraz Grzegorza i Tomasza Kłosowskich można oglądać w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Wystawa „Żurawie nie znają granic” ukazuje ich życie, zwyczaje i... fotogeniczność. Była już prezentowana między innymi w Szwecji, Niemczech i Rosji. – Cieszę się, że ta wystawa trafiła do Drozdowa, zwłaszcza, że wiele tych zdjęć zostało wykonanych na terenie dawnego województwa łomżyńskiego w dolinie Biebrzy – podkreśla Marian Szymkiewicz, dyrektor Muzeum Przyrody w Olsztynie, które zebrało kolekcję liczącą 60 zdjęć.

Autorzy fotografii to jedni z najbardziej znanych mistrzów „bezkrwawych łowów”.
– Grzegorz i Tomasz Kłosowscy zainstalowali się już nad Biebrzą na stałe, a Tomasz nawet przeprowadził się z Warszawy do Białegostoku, żeby tylko mieć tam jak najbliżej – mówi Marian Szymkiewicz. – Z kolei zmarły przed pięcioma laty Ryszard Czerwiński to wybitny fotograf i filmowiec z Olsztyna, fotografujący żurawie przede wszystkim na Mazurach. 
Inni autorzy fotografii prezentowanych na wystawie to: Waldemar Bzura z Krutyni oraz Ireneusz Dziugieł i Hubert Jasionowski ze Szczytna. Również Marian Szymkiewicz zaznaczył swój udział w tej ekspozycji za sprawą zdjęcia żurawiego lęgu z trzema jajami, chociaż, jak sam podkreśla, jest bardziej fotografem dokumentalistą niż artystą. Za to o żurawiach czy generalnie przyrodzie ten ornitolog i przyrodnik może opowiadać długo i barwnie
– Żuraw, to kiedyś była wielka rzadkość, ale teraz można uznać go za zwycięzcę – podkreśla Marian Szymkiewicz. – Są gatunki, które nie akceptują zmian dokonywanych przez człowieka czy rozwoju cywilizacyjnego – np. w Polsce północno-wschodniej cietrzew był bardzo rozpowszechniony, w latach 60. czy 70. to były tysiące ptaków, dzisiaj jest na granicy wyginięcia i w dolinie Biebrzy jest ich zaledwie 58. Takim gatunkiem jest też kraska, bocian biały też bardzo zmniejsza swą liczebność. Wcześniej opuścił Polskę drop, ale żurawie przystosowały się do zmieniającej się rzeczywistości i znakomicie czują się na naszych polach, więc mamy ich obecnie 5-6 tysięcy par.
Przy okazji wyjaśniło się, dlaczego żurawie na najlżejszy znak wiosny tak szybko pojawiają się nad Narwią czy Biebrzą, że nierzadko już w lutym słychać ich charakterystyczny klangor.
– Dzięki temu, że zmienia się klimat zimowiska żurawi coraz bardziej przybliżają się do nas – wyjaśnia Marian Szymkiewicz. – Kiedyś była to północna Afryka, delta Nilu, potem przez długie lata Półwysep Iberyjski. Teraz od kilkunastu lat powstały zimowiska we Francji, a ostatnio duże stada żurawi zatrzymują się na zimowiska w środkowych Niemczech, w Dolnej Saksonii. To raptem dwa dni lotu do Polski, dlatego żuraw jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny.
Wystawę „Żurawie nie znają granic” w drozdowskim muzeum oglądać można do połowy czerwca.
– Ta wystawa jest tu bardzo na miejscu! – zauważa Anna Archacka. – Pięknie się zbiega z początkiem wiosny, a żurawie są jej zwiastunami. Poza tym czasami nie zdajemy sobie sprawy jak przepiękne i cenne ptaki i zwierzęta żyją na naszym terenie i dopiero taka wystawa nam to uzmysławia!

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę