Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Warsztaty ekologiczne w Drzewnej

Wykłady, prelekcje, ćwiczenia i konkursy. Przez dwa dni w Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży odbywały się 11. Warsztaty Ekologiczne dla gimnazjalistów z miasta i całego regionu. - Chcemy was zarazić tematem ochrony środowiska, szczególnie wodą – mówiła Irena Zwornicka, dyrektor „Drzewnej” przypominając, że warsztaty związane są ze Światowym Dniem Wody, który rokrocznie obchodzony jest 22 marca. Tematem przewodnim tegorocznych warsztatów ekologicznych jest „Woda i praca”. - Woda jest podstawą życia człowieka i rozwoju cywilizacji – podkreśla Katarzyna Mieczkowska organizator warsztatów ekologicznych.

O wodzie i związanej z nią pracą gimnazjalistom z Łomży, ale także z Piątnicy, Przytuł i Zbójnej opowiadał w piątek pracownik Narwiańskiego Parku Narodowego.
- Dzięki temu, że mamy tę rzekę, ten potencjał przed mieszkańcami otwiera się przestrzeń do działalności zarobkowej – mówił Andrzej Bielonko z NPN podkreślając, że ochrona środowiska nie zawsze musi być związana z zakazami, a dzięki powołaniu Parku zarabiać mogą nie tylko naukowcy i jego pracownicy.  
Wyjaśniał, że Park rozbudowuje infrastrukturę turystyczną - ścieżki, kładki czy wieże widokowe, ale obsługą ruchu turystycznego zajmują się prywatne firmy tworzone przez okolicznych mieszkańców. Dzięki bujnym trzcinowiskom w rozlewiskach Narwi można wykorzystywać biomasę do produkcji peletu czy sprzedawać trzcinę na zachód Europy jako pokrycie dachowe. Władzom Parku szczególnie zależy na utrzymaniu bioróżnorodności i wykorzystywaniu terenów przez rolników w sposób tradycyjny co zaś sprzyja hodowli i wypasowi dawnych ras krów, a na prowadzenie takiej działalności rolnicy mogą otrzymywać dodatkowe wsparcie finansowe. 

Ekologiczna kranówka
O pracy z wodą, ale przede wszystkim o samej wodzie, opowiadali także pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa  Wodociągów i Kanalizacji w Łomży. Miejska spółka zajmuje się zarówno dostarczaniem do mieszkań wody jak też odbiorem ścieków i ich oczyszczaniem, aby to co ostatecznie trafia do naturalnego środowiska nie było dla niego zabójcze. 
- Mamy czym się szczycić, bo nasza woda jest dobrej jakości – mówiła gimnazjalistom Helena Grala, przedstawicielka MPWiK zachęcając do picia kranówki. - Jest taki stereotyp w społeczeństwie, ze woda z kranu niej jest zdrowa. Otóż woda płynąca z kranów w mieszkaniach i domach Łomży jest porównywalna jakościowo (a od niektórych nawet lepsza) z wodami sprzedawanymi w sklepach.
Poza tym jest 500 razy tańsza i bez plastikowej butelki, której produkcja zanieczyszcza środowisko, a sama butelka musi zostać później jakoś zutylizowana, co generuje dodatkowe koszty. 

W ramach warsztatów odbywały się także zajęcia laboratoryjne. Młodzież zajmowała się analizą chemiczną i biologiczną wód, zagadnieniami związanymi z oczyszczaniem i uzdatnianiem wody oraz poznawała różne metody na zbadania jej zanieczyszczenia. 
Jednym z ważniejszych wydarzeń przeprowadzanych przy okazji warsztatów ekologicznych jest konkurs ekologiczny. W tym roku do etapu szkolnego przystąpiło w sumie 120 gimnazjalistów, a 15 najlepszych z nich w piątek pisało test wiedzy ekologicznej. Konkurs wygrała Anna Gawecka z gimnazjum w Wiźnie przed Wiktorią Śledziewską z PG nr 1 w Łomży i Mariuszem Przestrzelskim z Wizny.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę