Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 10 maja 2021 napisz DONOS@

Kara za niedopatrzenie?

Przed Sądem Administracyjnym w Białymstoku zapadł niekorzystny dla Łomży wyrok. Sąd odrzucił skargę miasta na ubiegłoroczną decyzję marszałka Województwa Podlaskiego nakładającą karę za błędy przy realizacji projektu „Usprawnienie drogowych połączeń regionalnych w granicach Łomży – III etap”. W jego ramach przeprowadzono modernizację i budowę trzech ulic: Meblowej, Przykoszarowej i Browarnej, a kara w wysokości ponad 350 tysięcy złotych, dotyczyła wybrania przez miejskich urzędników oferty wykonawcy, który przedstawił nieprawdziwe informacje odnośnie posiadanych uprawnień jednego ze swoich kierowniczych pracowników. Zdaniem urzędników marszałkostwa błąd ten powinien zostać wychwycony przez ratusz, a fakt, że ostatecznie funkcję pełniła inna osoba z odpowiednimi uprawnieniami, nie ma znaczenia dla oceny prawidłowości przeprowadzonego postępowania o zamówienie publiczne.

W uzasadnieniu wyroku z lutego Sąd Administracyjny w Białymstoku napisał, że zgadza się również, że na podstawie dokumentów, jakie ratusz posiadał od wykonawcy najpóźniej w dniu podpisania umowy powinna zostać stwierdzona nieprawdziwość informacji zawartych w oświadczeniu odnośnie tego jednego pracownika, a informacje te miały wpływ na wynik postępowania.
- Niedopatrzenie w tym zakresie jest tym bardziej niezrozumiałe, że kwestia uprawnień była wyjaśniana w tym postępowaniu w odniesieniu do innych osób(...) - podkreśla sąd dodając, że owa nieprawidłowość skutkowała tym, że miasto Łomża udzieliło zamówienia wykonawcy, który nie potwierdził warunków określonych w SIWZ.

Jak wynika z zestawienia przekazanego w grudniu radnym miejskiej Komisji Rewizyjnej w latach 2011-2014 miasto wypłaciło ok. 5 mln 250 tys. zł różnych kar wraz z odsetkami i kosztami postępowań sądowych.  Pod względem wysokości zapłaconych kar najgorszy był rok 2014. Wówczas miasto musiało opłacić 1 mln 718 tys 677 zł rożnych kar plus ponad 80 tysięcy złotych odsetek i ponad 50 tysięcy złotych kosztów postępowań sądowych.
Niewiele mniej na z tego tytułu wypłynęło z kasy miasta w 2012 rok. Było to kwota główna w wysokości 1,3 mln zł plus blisko 280 tysięcy złotych odsetek i ponad 86 tys. zł opłat sądowych.
W 2013 roku z tytułu kar, odsetek i opłat miasto straciło 1 mln 373 tys. zł, a w 2011 roku – rekordowo mało – tylko 337 tysięcy złotych.
Ile wyniosły kary wypłacone w 2015 roku? - tego w dokumencie nie podliczono. Wiadomo, że  było ich sporo: m.in. za projekt Stop wykluczeniu cyfrowemu, za Park Przemysłowy oraz za projekty drogowe.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę