Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 marca 2023 napisz DONOS@

Europejski Trybunał Obrachunkowy w Domku Pastora w Łomży

Główne zdjęcie
Domek Pastora w Łomży

Takiej kontroli w Łomży jeszcze nie było. Europejski Trybunał Obrachunkowy kontroluje zrealizowany z środków unijnych projekt pn. „Domek Pastora w Łomży – centrum aktywności turystycznej i kulturalnej”. To inwestycja, którą miasto zrealizowało w latach 2013-2015 z dotacją z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Na to zadanie miasto wydało niemal 4 miliony złotych, przy czym 3/4 tej koty to dotacja. - Kontrola dotyczy poprawności realizacji założeń projektowych i celu projektu – przekazuje Łukasz Czech z ratusza zaznaczając, że stosowne dokumenty finansowo – księgowe zostały już przez Miasto przesłane, a w marcu spodziewana jest wizyta kontrolerów w Łomży.

Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO) to instytucja ta odpowiada za kontrolowanie prawidłowego gromadzenia i wykorzystywania funduszy Unii Europejskiej oraz pomaga w doskonaleniu zarządzania finansami UE. ETO przeprowadza kontrolę dochodów i wydatków UE, aby zweryfikować, czy fundusze zostały w odpowiedni sposób uzyskane, wydane, gospodarnie wykorzystane i rozliczone. Według przepisów prawa unijnego dotyczącego kontroli przepływu środków pieniężnych, instytucja ta ma za zadanie objęcie kontrolą 2% wydatków lub dochodów budżetu Wspólnoty. Dobór podmiotów do kontroli odbywa się na zasadzie wyrywkowej kontroli transakcji związanych z dochodami i wydatkami na poszczególnych szczeblach zarządzania (Programy Operacyjne), aż do poziomu beneficjenta ostatecznego.
Jak przekazuje Łukasz Czech w styczniu Europejski Trybunał Obrachunkowy wylosował do kontroli pięć projektów realizowanych na terenie województwa podlaskiego. W tej grupie jest także jeden realizowany przez Miasto Łomża. To projekt „Domek Pastora w Łomży – centrum aktywności turystycznej i kulturalnej”, którego celem był remont budynku plebanii dawnej parafii ewangelicko - augsburskiej w Łomży stąd nazwa Domek Pastora.
Jak czytamy w opisie projektu na stronie internetowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 „gruntownie odnowiony Dom Pastora ma być atrakcją turystyczną. W piwnicach powstanie restauracja, a na parterze pracownie malarska i teatralno – filmowa. Ma być również punkt informacji turystycznej.”
Projekt został zrealizowany w ramach osi priorytetowej 3. Rozwój turystyki i kultury, Działanie:3.1 Rozwój atrakcyjności turystycznej regionu. Całkowita wartość projektu wyniosła 3 mln 864 tys. 513,60 zł, a przyznane dofinansowanie: 2 mln 973 tys. 664,29 zł. 

Jak przyznaje Czech jest to pierwsza kontrola tej rangi Instytucji UE w ramach Regionalnego Projektu Operacyjnego Województwa Podlaskiego w Łomży. 
Poza projektem Łomży Europejski Trybunał Obrachunkowy kontroluje także zadania realizowane przez Miasto Białystok, Gminę Boćki oraz dwa projekty realizowane przez Urząd Marszałkowski.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę