niedziela, 19 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Krzyż za zasługi

Złoty Krzyż Zasługi za zasługi w upowszechnianiu wiedzy o najnowszej historii Polski otrzymał Dariusz Syrnicki z Łomży. W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych tym odznaczenie uhonorował go Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Dariusz Syrnicki
Dariusz Syrnicki

Syrnicki odznaczenie odebrał podczas uroczystości, jaka w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych miała miejsce w Pałacu Prezydenckim.

- Żołnierze Wyklęci do końca stali po stronie wolnej Polski i nigdy, do samego końca się nie poddali. A za to, w tamtych czasach czekała śmierć, a w najlepszym przypadku katownia, więzienie, cierpienie i ból – mówił Andrzej Duda. Dziękował rodzinom bohaterów antykomunistycznego podziemia za to, że przetrwali lata prześladowań i cierpień, jakie spotykały ich z powodu niezłomności najbliższych. - Dziękuję, że Państwo to przetrwaliście i że tę wolność i dumę przenieśliście przez te wszystkie lata w swoich sercach – mówił.

Prezydent podkreślał, że Żołnierze Wyklęci są ciągle otwartą księgą naszej historii i wzorem dla młodych ludzi. - Wzorcem postawy niezłomności, czegoś, co jest tak niezwykle cenne. Żeby mieć w sobie tę siłę wewnętrzną, która sprawia, że człowiek, mimo wszystkich przeciwności, mimo często strachu, bólu, tego co jest naturalne, umie się przełamać i powiedzieć „nie” – mówił. Jak zapewnił, jest to fundament, na którym będziemy budowali przyszłość silnej, suwerennej i niepodległej Rzeczypospolitej.

Andrzej Duda dziękował wszystkim, którzy zostali dziś uhonorowani za pracę na rzecz pokazywania prawdziwego obrazu polskiej historii. Jak mówił, ma nadzieję, że proces ten dopiero nabiera tempa. - Że będzie zrealizowany i że Żołnierze Niezłomni staną się tym wielkim i pięknym fundamentem silnej, suwerennej, niepodległej Polski, z której jej obywatele, zwłaszcza młodzi, przyszłe pokolenia, są dumni – powiedział.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0