Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Senator Ząbkiewicz chce dokopać się do gigantycznych bogactw

Główne zdjęcie
Jerzy Ząbkiewicz kandydat na senatora

„Praca, praca i jeszcze raz praca” - mówi Jerzy Ząbkiewicz z Suwałk jeden z kandydatów na senatora w niedzielnych wyborach uzupełniających w okręgu łomżyńsko-suwalskim. - Tej pracy w naszym regionie nie ma, dlatego na tym trzeba się skoncentrować – dodaje i przekonuje, że pracę i zamożność mieszkańcom regionu mają dać „gigantyczne bogactwa” skrywane w tej ziemi. To złoża żelaza, tytanu i wanadu w okolicy Suwałk, oraz torfu od Łomży przez Grajewo po Augustów. - W naszym interesie jest, aby jak najszybciej do tych bogactw dotrzeć – mówił podczas konferencji w Łomży i apelował o wybór go na senatora, bo „głos Ząbkiewicza z Warszawy będzie niewątpliwie bardziej skuteczny niż z Suwałk”.

Jerzy Ząbkiewicz ma 68 lat i przedstawia się jako specjalisty górniczy, ekonomista i społecznik. Na senatora startuje ze swojego komitetu wyborczego „Praca i przyszłość”, jak mówi „praca, praca i jeszcze raz praca” jest dziś najbardziej potrzebna mieszkańcom regionu. 
Przekonuje, że pracę mieszkańcom zapewnią „zasoby naturalne regionu”, po które do tej pory nikt nie sięgnął. To gigantyczne złoża żelaza, tytanu i  wanadu w okolicy Suwałk, gdzie Ząbkiewicz chce umieścić kopalnię i tunelem przedostać się do nich, aby nie niszczyć środowiska, bo złoża znajdują się pod Suwalskim Parkiem Krajobrazowym. Mówi, że były ono szczegółowo badane jeszcze w latach 70. i 80-tych ubiegłego wieku i pokłady samego tytanu są szacowane na blisko sto milionów ton, a ich wartość sięga 8 bilionów złotych. 
- Wydobycie tytanu może ożywić region – mówi Ząbkiewicz szacując, że w kopalnia i wokół niej pracę znalazłoby kilka, a nawet kilkanaście tysięcy ludzi. - W Łomży można otworzyć instytuty, które zajmowałyby się przetwórstwem tytanu – dodawał podczas konferencji prasowej zorganizowanej w biurowcu Parku Przemysłowego Łomża. 
Ząbkiewicz proponuje  także, aby w Łomży utworzyć „Polski Instytut Torfu”. Jak przekonuje to kolejne bogactwo regionu. Pokłady torfu szacowane są na około 5 milionów ton i powinno się go eksploatować przemysłowo bez uszczerbku dla ekologii. 
- W naszym interesie jest, aby jak najszybciej do tych bogactw dotrzeć – mówił Ząbkiewicz zarzucając politykom, że wizjach rozwoju województwa podlaskiego nie ma ani słowa o złożach metali i torfie.  

„Osi obywateli” przeciwko polityce białostockiej

Ząbkiewicz przekonuje także, że Łomża i Suwałki są ograbiane przez Białystok, do którego trafia niewspółmiernie dużo środków. 
- Białystok sobie zaplanował budowy dróg, a w Łomży i Suwałkach zatrzymał – mówił Ząbkiewicz podkreślając, że politycy z Suwałk i Łomży są uzależnieni od władzy w Białymstoku i nigdy otwarcie przeciwko niej nie wystąpią. Jego zdaniem aby  przeciwdziałać tym układom politycznym konieczne jest zbudowanie „osi obywateli” między Łomżą a Suwałkami.
- Przy mojej pozycji senatora szybko powiążę to i będziemy bardzo dokładnie śledzić co robi województwo – dodawał.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę