Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 12 maja 2021 napisz DONOS@

Szkoły w Łomży „spełnią oczekiwania rodziców”?

Główne zdjęcie
Szkoła Podstawowa nr. 7 w Łomży

Po ok. 20 tysięcy złotych chcą przeznaczyć władze miasta na dostosowanie każdej z miejskich podstawówek w związku z tworzeniem w nich oddziałów przedszkolnych dla 6-latków. Poinformowała o tym Agnieszka Muzyk, wiceprezydent Łomży ds. oświaty podczas konferencji prasowej z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim. Wiceprezydent podkreślała, że władze miasta będą podejmowały działania, by zachęcić rodziców, aby przyjrzeli się ofercie, którą będą miały szkoły. - Słyszymy, że są braki w szkołach – i są, ale dzieci pojawią się tam 1 września - mówiła wiceprezydent zapewniając, że szkoły zostaną dostosowane „aby spełnić oczekiwania rodziców”.

Zarówno prezydent Mariusz Chrzanowski jak i wiceprezydent Muzyk podczas konferencji prasowej usiłowali przekonać, że to co zostało ogłoszone na konferencji przed miesiącem (zobacz: 6-latek w Łomży idzie do szkoły - władza zdecydowała) nie było ostateczne i że było „w zarysie”. Podkreślali, że to rodzice 6-latków mają prawo wyboru czy chcą pozostawić dziecko w przedszkolu czy wysłać do klasy pierwszej szkoły podstawowej czy do utworzonych w szkołach zerówek. Zapewniali, że głos rodzica w tej sprawie jest dla nich najważniejszy, natomiast – jak tłumaczyła wiceprezydent Muzyk - władzom miasta z powodów ekonomicznych i demograficznych zależy aby jak największa grupa zainteresowanych wybrała skierowanie dzieci do szkoły – do klasy pierwszej, lub szkolnej zerówki. 
- Jakość opieki będzie porównywalna w przedszkolu i oddziałach przedszkolnych w szkołach – zapewniała wiceprezydent Muzyk dodając, będzie tam dziesięciogodzinna opieka dwóch nauczycieli i trzy posiłki dla dzieci. 
Wiceprezydent zachęcała także rodziców, aby podczas odbywających się w tym i przyszłym tygodniu spotkań w podstawówkach wskazywali dyrektorom co trzeba zmienić w szkołach „aby spełnić oczekiwania rodziców”. - Głos rodziców dla władz miasta Łomży jest bezcenny – zapewniała wiceprezydent. 
Dodawała też, że dla każdej ze szkół  przeznaczono po 20 tys. zł. na konieczne prace adaptacyjne czy ich doposażenie pod potrzeby dzieci 6-letnich, ale jeśli będzie taka potrzeba, to wyrażała nadzieję, że radni miasta zwiększą tę pulę środków.

Wiceprezydent Muzyk dopytywana o to kiedy w przedszkolach pojawią się formularze na których rodzice dzieci będą mogli złożyć dyrektorowi deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym samym przedszkolu odpowiadała „niebawem” i że dyrektorzy przedszkoli to wiedzą i poinformują o tym rodziców. (Zgodnie z przepisami art. 20w ust. 2 ustawy o systemie oświaty robi się to w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego, a to w Łomży zgodnie z ubiegłotygodniowymi zapowiedziami ratusza ma ruszyć 15 marca).

Uczeń cenniejszy ponad dwa razy bardziej
Według danych wynikających ze stawek dotacji na rok 2015 nasz samorząd otrzymuje na każdego ucznia szkoły podstawowej kwotę 471,43 zł miesięcznie, na każdego ucznia w tzw. „zerówce” wypada kwota 185,75 zł - czytamy w odpowiedzi ratusza na interpelację radnej Ewy Chludzińskiej, która przed miesiącem pytała prezydenta o ile zostałaby zmniejszona subwencja oświatowa w przypadku gdyby 6-latki z Łomży nie poszły do szkoły. 
Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi przez obecny rząd i parlament rodzice mogą decydować o tym czy ich dziecko naukę w szkole podstawowej zaczynać będzie w wieku 5, 6 czy 7 lat. Od ich decyzji zależy więc nie tylko to czy dziecko zostanie w przedszkolu czy pójdzie do szkoły, ale także jaką kwotę na jego naukę otrzyma samorząd miasta z budżetu państwa.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę