Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 12 maja 2021 napisz DONOS@

Dawni harcerze odznaczeni Krzyżami Wolności i Solidarności

Dziewięć osób związanych w latach 80. ubiegłego wieku z IV Zambrowską Drużyną Harcerzy im. Andrzeja Małkowskiego, zostało uhonorowanych Krzyżami Wolności i Solidarności. Wyróżnieni, to: Andrzej Brzóska, Jacek Choromański, Norbert Janc, ks. Wojciech Kubrak, Piotr Łosiewski, Rafał Marzec, Tadeusz Rogowski, ks. Tomasz Stefanowski oraz Grzegorz Żakowicz.

Krzyże Wolności i Solidarności są przyznawane od sierpnia 2010 r. Ustanowiono je przed 30. rocznicą Sierpnia'80 oraz powstania NSZZ "Solidarność", by uhonorować tych, którzy "w latach 1956–1989, nie zważając na represje i prześladowania, przeciwstawili się komunistycznej dyktaturze i stanęli w obronie podstawowych wartości". Odznaczenia nadaje prezydent RP na wniosek prezesa IPN.

Obecny na uroczstości prezes IPN dr Łukasz Kamiński mówił, że Krzyż Wolności i Solidarności jest nie tylko podziękowaniem "dla ludzi, którym zawdzięczamy dzisiejszą wolność i niepodległość Polski", ale także zobowiązaniem.

- Bo to są osoby, które swoją walką z systemem komunistycznym dawały świadectwo wierności wartościom. I liczę na to, że ten Krzyż sprawi, że nadal będą się czuli powołani, w pewnym sensie, do tego, aby i w dzisiejszej, zupełnie innej przecież Polsce, także dawać świadectwo tym wartościom. Bo przecież takich wartości, jak wolność, solidarność, prawda, sprawiedliwość, godność człowieka czy dobro wspólne potrzebujemy niezależnie od warunków politycznych - mówił Kamiński.

W liście skierowanym do uczestników uroczystości prezydent RP Andrzej Duda podkreślał m.in. przywiązanie do harcerskiej tradycji, która - jak to ujął - "łączy patriotyzm z wymaganiem od siebie, zaangażowaniem w społeczne życie". "Ważnym zadaniem suwerennej RP jest podkreślanie udziału przedstawicieli kolejnych pokoleń w odzyskiwaniu wolności, w walce o godność i prawdę w czasach PRL" - napisał w liście, który odczytał prezydencki minister Andrzej Dera.

IV Zambrowska Drużyna Harcerzy im. Andrzeja Małkowskiego powstała w marcu 1984 r. IPN przypomina, że w latach 80. ubiegłego wieku była "najważniejszym opozycyjnym środowiskiem", które skupiało młodzież w tym mieście.

Harcerze upamiętniali najważniejsze wydarzenia z polskiej historii, współpracowali z Solidarnością, brali udział m.in. mszach za ojczyznę - argumentuje IPN. "Współtworzyli w Zambrowie ogniwa Federacji Młodzieży Walczącej oraz Niezależnego Ruchu Solidarności Młodych. Wreszcie – zaangażowali się w kampanię wyborczą Solidarności w 1989 r." - uzasadnia Instytut.

na podstawie relacji PAP

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę