Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 12 maja 2021 napisz DONOS@

Przewodniczący Sejmików RP przeciwko zmianom na mapie administracyjnej kraju

Główne zdjęcie
Jacek Piorunek, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego podczas obrad Konwentu Przewodniczących Sejmików RP w Łodzi.

- Każda zmiana na mapie administracyjnej kraju spowoduje chaos instytucjonalny, będzie się wiązać z ogromnymi kosztami finansowymi oraz społecznymi – uważają przewodniczący Sejmików Wojewódzkich z całego kraju, którzy wystosowali specjalne stanowisko do prezydenta Polski Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło oraz marszałków Sejmu i Senatu. Pod apelem jest podpis także Jacka Piorunka z Łomży, który jako wiceprzewodniczący sejmiku województwa podlaskiego, brał udział w posiedzeniu Konwentu Przewodniczący Sejmików RP.

Oto pełna treść stanowiska Konwentu w sprawie istniejącego podziału administracyjnego Polski

Konwent Przewodniczących Sejmików RP zaniepokojony jest pojawiającymi się doniesieniami medialnymi oraz wypowiedziami niektórych polityków o potrzebie zmian na mapie administracyjnej Polski.

Istotą reformy samorządowej z 1998 roku było wprowadzenie w Polsce nowoczesnych standardów życia publicznego oraz budowa państwa obywatelskiego dzięki efektywnemu działaniu administracji publicznej. Jednym z najważniejszych założeń reformy było powołanie silnych regionów, reprezentujących znaczący potencjał gospodarczy i ludnościowy, oraz będących odpowiednikami jednostek terytorialnych w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Ustanowienie szesnastu województw było z trudem wypracowanym kompromisem między aspiracjami i interesami społecznymi a głównym celem, jaki przyświecał twórcom reformy, by nowe regiony były dużymi i spójnymi organizmami terytorialnymi, zdolnymi do efektywnego prowadzenia polityki regionalnej, stwarzania strategicznych warunków do rozwoju gospodarczego oraz rozwiązywania we współpracy z rządem swoich strukturalnych problemów.

W ocenie Konwentu Przewodniczących Sejmików RP istniejące województwa znakomicie spełniają swoją rolę, o czym świadczy dynamiczny rozwój gospodarczy poszczególnych regionów, efektywne wdrażanie przez nie środków z Unii Europejskiej oraz odtworzenie zniszczonej po II wojnie światowej  tożsamości regionalnej.

Konwent Przewodniczących Sejmików RP stoi zatem na stanowisku nieingerencji w podział administracyjny kraju i sprzeciwia się powoływaniu nowych województw. Każda zmiana na mapie administracyjnej kraju spowoduje chaos instytucjonalny, będzie się wiązać z ogromnymi kosztami finansowymi oraz społecznymi. Wprowadzenie zmian w podziale administracyjnym Polski na województwa w perspektywie do 2020 r. uniemożliwi racjonalne i pełne wykorzystanie europejskich funduszy regionalnych, przeznaczonych przez UE dla Polski na lata 2014 – 2020. Zmiana podziału administracyjnego spowoduje konieczność renegocjacji Umowy Partnerstwa z Komisją Europejską oraz ponownego procedowania wszystkich RPO. Efektem będzie spowolnienie rozwoju gospodarczego oraz tempa poprawy poziomu życia mieszkańców Polski.

Zwracamy się do Rządu RP i Parlamentu o niepodejmowanie działań mających na celu zmianę podziału administracyjnego kraju. Konieczne jest dalsze wsparcie samorządów w celu rozwoju regionów wewnętrznie spójnych i konkurencyjnych, zdolnych do współpracy z innymi regionami w UE.

Ewentualne plany zmian administracyjnych nie mają także mandatu społecznego, godzą w podstawowe założenia reformy samorządowej z 1998 roku, mającej na celu stworzenie dużych i liczących się w Europie regionów a także podważają zaufanie mieszkańców do instytucji samorządu terytorialnego.


210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę