Na Browarnej nie chcą ciężarówek
270 mieszkańców Osiedla Maria podpisało się pod petycją do prezydenta Łomży o wprowadzenie ograniczenia dla ruchu samochodów ciężarowych na ulicy Browarnej. Mieszkańcy chcą, aby mogły po niej poruszać się tylko samochody o masie całkowitej do 8 ton. Twierdzą, że wprowadzenie ograniczenia do 40 km/h nie rozwiązało problemu. Mieszkańcy, wbrew stanowisku władz Łomży, które twierdzą, że ustanowienie takich ograniczeń w ruchu na Browarnej spowodowałoby konieczność zwrotu milionów unijnego dofinansowania pozyskanego na budowę ulicy, przekonują, że jest to możliwe – wystarczy podpisać aneks do umowy w Urzędem Marszałkowskim. Przypominają też, że poprowadzenie tędy „mini obwodnicy” nie było poprzedzone konsultacjami społecznymi.
W maju ubiegłego roku, po zakończonym remoncie i rozbudowie, w tym zbudowaniu nowego mostu przez Łomżyczkę, ulica Browarna stała się ulicą przelotową łączącą Wojska Polskiego z Nowogrodzką. Wówczas też na Browarnej, która wcześniej była „ślepą” uliczką osiedlową, pojawiło się znacznie więcej samochodów w tym ciężarówki. To zaś wywołało protesty mieszkańców, którzy skarżą się na hałas, wibracje, ale przede wszystkim obawiają się o bezpieczeństwo dzieci, które wcześniej Browarną traktowały jak uliczkę osiedlową.
We wrześniu ubiegłego roku, na prośbę mieszkańców na Browarnej został ustawiony znak ograniczenia prędkości do 40 km/h. Ograniczenie obowiązuje na odcinku od Podleśnej do Łukasińskiego, ale zdaniem Piotra Serdyńskiego, przewodniczącego Rady i Zarządu Osiedla nr 1 w Łomży nie rozwiązało to problemu mieszkańców. Dlatego teraz wystąpili z oficjalną petycją do prezydenta.
- Mieszkańcy dają szansę prezydentowi, aby zajął stanowisko – mówi Serdyński. - Odpowiedź w stylu „nic nie da się zrobić” nie jest satysfakcjonująca.
Mieszkańcy oczekują, że prezydent podejmie działania, a w petycji wskazują nawet co powinien zrobić, aby zgodnie z prawem zakaz wjazdu dla ciężarówek na Browarnej ustawić i to bez konieczności zwrotu unijnej dotacji.
- Niezbędne jest wystąpienie do Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku o zmianę założonych wskaźników produktu i rezultatu projektu „Przebudowa i budowa ulicy Browarnej w Łomży – na odcinku od ulicy Wojska Polskiego do ulicy Nowogrodzkiej w ramach Projektu Nr RPO- II.432.3.11.2013 pn.: Usprawnienie drogowych połączeń regionalnych w granicach Łomży – etap III” i podpisanie aneksu do umowy w takim zakresie, w jakim skutkowałoby to możliwością wprowadzenia na ulicy Browarnej ograniczenia ruchu ciężarowego – informuje Serdyński.
To projekt w ramach którego miasto pozyskało dotację na budowę Browarnej. Inwestycja obejmowała przebudowę ulicy Browarnej na istniejącym wcześniej odcinku długości ok. 800 metrów i budowę jej przedłużenia do ul. Nowogrodzkiej długości prawie 500 metrów, wraz z budową nowego mostu przez Łomżyczkę i przebudową skrzyżowań z ulicami: Wojska Polskiego, Sosnową, Podleśną, Świerkową, Modrzewiową, Kalinową. Wartość kontraktu opiewała na blisko 9,4 mln zł, a większość środków pochodziła z unijnej dotacji.