Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

30 kompletów pościeli dla onkologii od Zakładów Bona

Główne zdjęcie
Leszek Krzyżkowiak (prezes Bona Sp z o.o.), Ewa Klej (pielęgniarka oddziałowa) i Małgorzata Wagner - Oleszczuk (koordynator)

- Nie da się od razu kupić pościeli na 600 łóżek, na których czasami kilka razy dziennie zmienia się prześcieradło – mówi Hanna Majewska, wicedyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, którego pododdział onkologii na oddziale nefrologii z okazji 24. Światowego Dnia Chorego otrzymał w prezencie białe poszwy, poszewki i prześcieradła z napisem „onkologia” na zielonym pasie i małym logo Zakładów Spożywczych Bona. Produkująca majonezy i sosy łomżyńska firma po raz trzeci w darze zafundowała szpitalowi pościel, którą osobiście przywiózł prezes Bony Leszek Krzyżkowiak.

Leszek Krzyżkowiak (prezes Bona Sp z o.o.), pielęgniarka, Ewa Klej (pielęgniarka oddziałowa), Hanna Majewska – Dąbrowska (wicedyrektor szpitala), Małgorzata Wagner - Oleszczuk (koordynator) oraz pielęgniarka
Leszek Krzyżkowiak (prezes Bona Sp z o.o.), pielęgniarka, Ewa Klej (pielęgniarka oddziałowa), Hanna Majewska – Dąbrowska (wicedyrektor szpitala), Małgorzata Wagner - Oleszczuk (koordynator) oraz pielęgniarka
Sala chorych
Sala chorych
Ewa Klej (pielęgniarka oddziałowa), Małgorzata Wagner - Oleszczuk (koordynator) i Jadwiga Zalewska
Ewa Klej (pielęgniarka oddziałowa), Małgorzata Wagner - Oleszczuk (koordynator) i Jadwiga Zalewska


- Leżałem kilka lat temu na kardiologii w szpitalu i stan pościeli tam był dramatyczny, szybko się zużywała... – wspominał przed przekazaniem prezentu prezes Leszek Krzyżkowiak w rozmowie z wicedyrektor Haną Majewską – Dąbrowską. - Fakt, jak wiele lat nie była kupowana nowa, to tamta była w stanie opłakanym – zgadzała się z ofiarodawcą, który uznał 24. Światowy Dzień Chorego za odpowiedni, ażeby wręczyć 30 kompletów pościeli, o którą dwa lata temu wzbogaciła się właśnie kardiologia, a rok temu również onkologia, gdzie leczył się jeden z pracowników i przyjaciół Bony.

24. Światowy Dzień Chorego – normalny dzień pracy
- Pamiętam, jak z inicjatywy papieża Polaka św. Jana Pawła II zaczęto obchodzić Światowy Dzień Chorego 11. lutego, w rocznicę objawień w Lourdes – dzieli się wiedzą ceniona lekarka alergolog. - To zadanie dla nas, aby zastanowić się choć chwilę nad losem i cierpieniem człowieka, uwrażliwić jeden drugiego na problemy chorych i pomyśleć, jakie mają potrzeby, w czym możemy im pomóc.
W 24. Światowym Dniu Chorego, kiedy o godz. 15. w kaplicy Szpitala Wojewódzkiego w Łomży mszę św. w intencji pacjentów i opiekującego się nimi personelu medycznego miał sprawować ks. bp łomżyński Janusz Stepnowski, w największej w mieście i regionie placówce było na oddziałach 397 pacjentów na 588 łóżek stacjonarnych. Najwięcej – bo 55 łóżek – na oddziale ginekologiczno-położniczym. Na oddziale nefrologii 10, na pododdziale onkologii – 15. Dla budżetu szpitalnego najwyższy jest koszt hospitalizacji jednego pacjenta na oddziale intensywnej terapii – 860 zł na dobę. Kosztowne jest również leczenie na oddziale noworodkowym i wcześniaków, gdzie także jest pododdział intensywnej terapii noworodków – ponad 500 zł za dobę. Pacjent na onkologii to suma 440 zł; na kardiologii – 380 zł, na laryngologii – 360 zł, a najtańsze jest łóżko szpitalne dla pacjenta na oddziale wewnętrznym – 220 zł dziennie. - Światowy Dzień Chorego to dla nas normalny dzień pracy – podsumowuje wicedyrektor Hanna Majewska – Dąbrowska, kiedy idziemy na onkologię. - Nie mam za bardzo czasu na świętowanie, dyrektor Krzysztof Bałata będzie reprezentował szpital na mszy: pracuję nad przygotowaniem szczegółowych materiałów do rozliczeń nadwykonań z NFZ.

Na onkologii dominuje rak płuc u palaczy nikotyny
Jadwiga Zalewska ma lat 77. Mieszkanka wsi Wnory Wypychy jest na onkologii. Od ponad pięciu lat zmaga się z rakiem jajnika. Leży w trzyosobowej jasnej sali, w czystej pościeli, chwali personel lekarski i pielęgniarski. Nie miała operacji, jednak liczy, że obejdzie się bez skalpela. Wszystko w rękach Boga i lekarzy. Najczęstszą przyczyną pobytu pacjentów w łomżyńskiej lecznicy są choroby układu oddechowego, potem układu krążenia – czyli udary i zawały – a dalej – nowotwory. - Nasz oddział od wielu lat ma najwięcej pacjentów zaatakowanych przez raka płuc i raka jelita – objaśnia ordynator nefrologii i onkologii Małgorzata Wagner – Oleszczuk, oczywiście, niepaląca papierosów. - Wśród naszych chorych na raka płuc zdecydowanie przeważają palacze papierosów.        
- Nikt ze zdrowo myślących ludzi nie uwierzył, że e-papierosy są niegroźne dla zdrowia palacza, przynajmniej ja w to od początku nie wierzyłam – komentuje kolejne doniesienie o rakotwórczym formaldehydzie w papierosach elektronicznych doktor Hanna Majewska – Dąbrowska. Niepaląca, podobnie jak prezes ZS Bona Leszek Krzyżkowiak, któremu obie lekarki podziękowały za pościel. 

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę