Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

Ferie w bibliotece

Młodsze i starsze dzieci spędzają ferie na codziennych zajęciach w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Gry, zabawy integracyjne, zajęcia plastyczne, czytanie bajek i spotkania z ciekawymi ludźmi sprawiają, że maluchy nie narzekają na nudę, a przyjemnie spędzając czas również uczą się i rozwijają. – Najfajniejsze są zabawy z paniami i zajęcia! – mówią zgodnie 4-letnia Andżelika i 5-letnia Ania. – Co można robić w domu, tylko komputer? – dodaje 11-letni Dominik. – Komputer nie jest ważniejszy od przyjaciela czy koleżanki, dlatego wolę przychodzić tutaj!

Zdanie Dominika podziela spora grupa jego koleżanek i kolegów, dlatego w tym roku wszyscy biorący udział w bibliotecznych feriach zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe. W tej młodszej nacisk położono na zajęcia integracyjne, plastyczne i edukacyjne:  na przykład w środę dzieci wzięły udział w zajęciach bajkoterapeutycznych. Po wysłuchaniu bajki rozmawiały z bibliotekarką o tym czego się boją i co wywołuje w nich strach, po czym przystąpiły do rysowania swoich strachów, a na końcu uwięziły je sprawiając, że powody do obaw zniknęły.
– Dzisiaj rysowaliśmy swoje strachy, czego się boimy! – mówi 4-letnia Andżelika. – Ja bałam się ropuch, ale już się nie boję, bo namalowałam jej czerwono-niebieski nos i jest śmieszna!
– Ja malowałam pieska, takiego dużego! – dodaje 5-letnia Ania. – A później te wszystkie strachy zamknęliśmy w zielonym pudełku i już się ich nie boimy!
– Najbardziej lubię rysowanie! – opowiada 6-letnia Kaja. – Ale lubię też czytać, teraz czytam już książki z drugiego poziomu i wybrałam takie o zwierzętach!
Dzieci spotkały się też z policjantką i leśnikiem, od których dowiedziały się sporo na temat zasad bezpieczeństwa czy odpowiedniego zachowania w lesie.
– Te zajęcia są bardzo fajne – ocenia Agnieszka Wleciał, mama 6-letniej Patrycji. – Przychodzą też inni ciekawi goście, np. dzieci mogły spotkać się z muzykami Filharmonii Kameralnej, zapoznać się z instrumentami i na nich pograć. 
Równie ciekawie i pożytecznie spędza czas grupa starsza, gdzie zajęcia są dostosowane do jej wieku, jak i nieco poważniejszych od maluchów zainteresowań. Dzieci oceniały na przykład czytane przez prowadzącą fragmenty książek w skali od 1 do 10, kierując się tym, czy na podstawie tego co słyszą, chciałyby poznać je w całości i wypożyczyć do domu. 
– Są tu ciekawe książki, ale są też różne gry, zabawy – mówi 12-letni Patryk. – Dlatego już z tydzień nie gramy tu na komputerach, bo te zajęcia na feriach są fajniejsze. Można też zapoznać się z nowymi kolegami i dziewczynami!
– Jest fajnie! – potwierdza 9-letni Krystian. – Lubię rysować, codziennie jest coś innego, dużo się dzieje. Wychodzimy też, bo byliśmy w teatrze i w muzeum!
Ku ogromnemu żalowi dzieci ferie powoli już się kończą, jednak jeszcze dziś będą mogły spotkać się z psem terapeutą Loganem i jego opiekunką Darią Zielińską, w piątek zaś czeka je wieńcząca ferie zabawa karnawałowa z Grzesiem i Agniesią, czyli wokalistką Agnieszką Żemek-Pawczyńską i  pianistą Grzegorzem Sekmistrzem. Starsze dzieci zaprezentują też przygotowywane przez dwa tygodnie pod kierunkiem bibliotekarek przedstawienie „Rzepka”.
Ferie cieszą się sporym zainteresowaniem również ze strony tych, którzy z racji wieku nie mogą już brać w nich udziału, ale mogą uczestniczyć jako wolontariusze.
– Pomagamy młodszym dzieciom jak potrzebują jakiejś pomocy i bawimy się z nimi – mówi w imieniu swoim i koleżanki Patrycji gimnazjalistka Wiktoria. – Zgłosiłam się tutaj, bo lubię dzieci i lubię pomagać, lubimy tu też przychodzić na co dzień i czytać książki!
– Wnuczka bardzo chętnie przychodzi na te zajęcia – ocenia ferie w bibliotece pani Barbara. – Dzięki nim już w wieku czterech lat nauczyła się czytać i zafascynowały ją książki. W tej chwili ma sześć lat i nie ma żadnych problemów z nauką. Dlatego uważam, że takie zajęcia są bardzo potrzebne – wszystkie mamy i babcie powinny się tym zająć, żeby przyprowadzać tutaj swoje pociechy jak najwcześniej!

Wojciech Chamryk
zdjęcia: Oddział dla Dzieci MBP


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę