poniedziałek, 27 stycznia 2020 napisz DONOS@

Rzecznik Praw Obywatelskich jedzie do Łomży

Konstytucja mówi, że Rzecznik Praw Obywatelskich stoi na straży praw i wolności obywateli czyli sprawdza, czy w Polsce przestrzega się praw obywateli. Wybierany jest przez Sejm za zgodą Senatu na kadencję trwającą 5 lat. Aby nim zostać trzeba wyróżniać się wiedzą prawniczą i być autorytetem ze względu na walory moralne i wrażliwość społeczną. Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar zaprasza organizacje społeczne i obywateli na spotkanie w Łomży. Odbędzie się ono w sobotę o godz. 12. w sali konferencyjnej starostwa powiatowego przy Szosie Zambrowskiej 1/27. RPO chce mówić z łomżanami o prawach obywatela w praktyce – czyli o ich respektowaniu, problemach z ich realizacją, oraz występujących praktykach dyskryminacyjnych.

Dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich (fot. Kluczek, rpo.gov.pl)
Dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich (fot. Kluczek, rpo.gov.pl)

Od kilku dni Rzecznik Praw Obywatelskich jeździ po województwie podlaskim. Był w Siemiatyczach i Białymstoku, w piątek jest w Suwałkach i Sejnach, a w sobotę będzie w Łomży. Celem wizyt dr Adama Bodnara w regionie jest „wspólne zdiagnozowanie najważniejszych problemów dotyczących  praw człowieka, poszukiwanie rozwiązań, poruszanie tematów istotnych dla sektora  pozarządowego i społeczeństwa obywatelskiego w woj. podlaskim.”
Tematem spotkania w Łomży określono: „Prawa obywatela w praktyce – respektowanie, problemy z ich realizacją, praktyki dyskryminacyjne”.
Zgłoszenie uczestnictwa w wybranych spotkaniach (można wziąć udział w więcej niż jednym) należy dokonać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie: www.spotkaniaregionalne.rpo.gov.pl (Przesłanie formularza zgłoszeniowego jest równoznaczne z zarejestrowaniem uczestnika. RPO nie wysyła potwierdzeń przyjęcia zgłoszenia.)

Kim jest Rzecznik Praw Obywatelskich
Rzecznik jest niezależny i niezawisły, co oznacza, że w swoich działaniach nie podlega żadnemu innemu organowi państwa. Do RPO, który stoi na straży wolności i praw obywateli, każdy ma prawo wystąpić z wnioskiem o udzielenie pomocy w ochronie swoich praw i wolności. Nie chodzi tylko o prawa i wolności zapisane w Konstytucji, ale także określonych w jakimkolwiek akcie prawnym. Zasada ta dotyczy aktów prawnych powszechnie obowiązujących, jak i aktów wewnętrznych. Rzecznik bada czy na skutek działania organów państwowych nastąpiło naruszenie prawa obywatela. Bada także, czy działalność organów jest zgodna z zasadami współżycia społecznego i sprawiedliwości społecznej.
Rzecznik Praw Obywatelskich może stwierdzić, że do naruszenia prawa doszło lub nie doszło. W przypadku braku naruszenia praw obywatelskich Rzecznik ma obowiązek wyjaśnić wnioskodawcy dlaczego nie doszło do naruszenia jego praw.

W przypadku, kiedy Rzecznik stwierdzi naruszenie praw i wolności może:

 1. wystąpić do organu, w którym doszło do naruszenia praw i wolności (organ ma 30 dni na poinformowanie Rzecznika o podjętych działaniach),
 2. żądać wszczęcia postępowania w sprawach cywilnych, Rzecznik ma prawo wzięcia udziału w postępowaniu tak jak prokurator,
 3. żądać wszczęcia przez oskarżyciela postępowania przygotowawczego w sprawach o przestępstwa ścigane z urzędu,
 4. żądać wszczęcia postępowania administracyjnego,
 5. wnosić skargę do sądu administracyjnego i uczestniczyć w toczącym się postępowaniu na prawach prokuratora,
 6. wystąpić z wnioskiem o ukaranie,
 7. wystąpić z wnioskiem o uchylenie prawomocnego rozstrzygnięcia w postępowaniu w sprawach o wykroczenia,
 8. wnieść kasację lub rewizję nadzwyczajną od prawomocnego orzeczenia.

 

200114015929.gif

 
180410021817.gif
190904015236.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę