Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Rzecznik Praw Obywatelskich jedzie do Łomży

Główne zdjęcie
Dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich (fot. Kluczek, rpo.gov.pl)

Konstytucja mówi, że Rzecznik Praw Obywatelskich stoi na straży praw i wolności obywateli czyli sprawdza, czy w Polsce przestrzega się praw obywateli. Wybierany jest przez Sejm za zgodą Senatu na kadencję trwającą 5 lat. Aby nim zostać trzeba wyróżniać się wiedzą prawniczą i być autorytetem ze względu na walory moralne i wrażliwość społeczną. Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar zaprasza organizacje społeczne i obywateli na spotkanie w Łomży. Odbędzie się ono w sobotę o godz. 12. w sali konferencyjnej starostwa powiatowego przy Szosie Zambrowskiej 1/27. RPO chce mówić z łomżanami o prawach obywatela w praktyce – czyli o ich respektowaniu, problemach z ich realizacją, oraz występujących praktykach dyskryminacyjnych.

Od kilku dni Rzecznik Praw Obywatelskich jeździ po województwie podlaskim. Był w Siemiatyczach i Białymstoku, w piątek jest w Suwałkach i Sejnach, a w sobotę będzie w Łomży. Celem wizyt dr Adama Bodnara w regionie jest „wspólne zdiagnozowanie najważniejszych problemów dotyczących  praw człowieka, poszukiwanie rozwiązań, poruszanie tematów istotnych dla sektora  pozarządowego i społeczeństwa obywatelskiego w woj. podlaskim.”
Tematem spotkania w Łomży określono: „Prawa obywatela w praktyce – respektowanie, problemy z ich realizacją, praktyki dyskryminacyjne”.
Zgłoszenie uczestnictwa w wybranych spotkaniach (można wziąć udział w więcej niż jednym) należy dokonać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie: www.spotkaniaregionalne.rpo.gov.pl (Przesłanie formularza zgłoszeniowego jest równoznaczne z zarejestrowaniem uczestnika. RPO nie wysyła potwierdzeń przyjęcia zgłoszenia.)

Kim jest Rzecznik Praw Obywatelskich
Rzecznik jest niezależny i niezawisły, co oznacza, że w swoich działaniach nie podlega żadnemu innemu organowi państwa. Do RPO, który stoi na straży wolności i praw obywateli, każdy ma prawo wystąpić z wnioskiem o udzielenie pomocy w ochronie swoich praw i wolności. Nie chodzi tylko o prawa i wolności zapisane w Konstytucji, ale także określonych w jakimkolwiek akcie prawnym. Zasada ta dotyczy aktów prawnych powszechnie obowiązujących, jak i aktów wewnętrznych. Rzecznik bada czy na skutek działania organów państwowych nastąpiło naruszenie prawa obywatela. Bada także, czy działalność organów jest zgodna z zasadami współżycia społecznego i sprawiedliwości społecznej.
Rzecznik Praw Obywatelskich może stwierdzić, że do naruszenia prawa doszło lub nie doszło. W przypadku braku naruszenia praw obywatelskich Rzecznik ma obowiązek wyjaśnić wnioskodawcy dlaczego nie doszło do naruszenia jego praw.

W przypadku, kiedy Rzecznik stwierdzi naruszenie praw i wolności może:

  1. wystąpić do organu, w którym doszło do naruszenia praw i wolności (organ ma 30 dni na poinformowanie Rzecznika o podjętych działaniach),
  2. żądać wszczęcia postępowania w sprawach cywilnych, Rzecznik ma prawo wzięcia udziału w postępowaniu tak jak prokurator,
  3. żądać wszczęcia przez oskarżyciela postępowania przygotowawczego w sprawach o przestępstwa ścigane z urzędu,
  4. żądać wszczęcia postępowania administracyjnego,
  5. wnosić skargę do sądu administracyjnego i uczestniczyć w toczącym się postępowaniu na prawach prokuratora,
  6. wystąpić z wnioskiem o ukaranie,
  7. wystąpić z wnioskiem o uchylenie prawomocnego rozstrzygnięcia w postępowaniu w sprawach o wykroczenia,
  8. wnieść kasację lub rewizję nadzwyczajną od prawomocnego orzeczenia.

 

240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę