Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 marca 2023 napisz DONOS@

Warsztaty nie tylko dla perkusistów

Główne zdjęcie
Przemysław Starachowski (fot. z 2014r)

Ponad 30. młodych ludzi bierze udział w rozpoczętych w poniedziałek VII Warsztatach Perkusyjnych Łomża 2016. Pod kierunkiem Przemysława Starachowskiego i Anny Kaptór z Korzennego Warsztatu Muzyki przez dwa tygodnie będą poznawać nie tylko tajniki gry na perkusji, ale też uczyć się śpiewać, w tym chóralne pieśni gospel. Efekty swej pracy przedstawią na koncercie finałowym 6 lutego i nie jest to koniec atrakcji dla młodych muzyków, bowiem organizatorzy warsztatów już zapowiadają w Łomży letni, ogólnopolski festiwal perkusyjny z udziałem gwiazd.

Anna Kaptór (fot. z 2014r)
Anna Kaptór (fot. z 2014r)

Tegoroczne warsztaty odbywają się w sali widowiskowej Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich, gdzie perkusiści i wokaliści mają dwa zestawy i całą scenę do dyspozycji.
– Warsztaty mają trochę inną formę, bo mamy tu warunki, żeby ćwiczyć zespołowo – mówi Przemysław Starachowski. – Zainteresowanie jest spore, dlatego zajęcia rozłożyliśmy na dwa tygodnie, chociaż początkowo były planowane tylko na drugi tydzień ferii.
16. perkusistów ćwiczy w dwóch grupach wiekowych. Do pierwszej trafiło 10. najmłodszych miłośników mocnego uderzenia: tych zasiadających za bębnami po raz pierwszy oraz ćwiczących od 2-4 lat, pozostała szóstka to już bardziej doświadczeni bądź starsi adepci perkusji. Przez dwa tygodnie będą uczyć się nie tylko podstaw gry, ale też rozwijać już zdobyte umiejętności oraz stworzą zespół perkusyjny, gdzie nauczą się pracy zespołowej.
– Tak jak co roku dbam o każdego uczestnika – podkreśla Przemysław Starachowski. – Mimo tego, że grupy mamy mieszane, tak więc są osoby, które przyszły pierwszy raz obok takich, które grają już od kilku lat, to program warsztatów jest na tyle elastyczny, że każdy może skorzystać. Jedni uczą się od drugich, tych już grających będę też wykorzystywał do prowadzenia rozgrzewek, a wiadomo, że na rówieśnika inaczej się patrzy i można się też od niego czegoś nauczyć.
Jednocześnie Anna Kaptór prowadzi zajęcia wokalne z grupą młodych wokalistów, wśród których zdecydowany prym wiodą dziewczęta – jest ich aż 13.
– W pierwszym tygodniu mamy zajęcia dla uczniów Szkół Katolickich – mówi Anna Kaptór. – Na razie zgłosiło się 15 osób, głównie takich, które śpiewają i to nie tylko tutaj w szkolnym zespole Soli Deo, ale też u innych instruktorów. Poziom jest różny, ale większość ma już jakieś umiejętności i będziemy je szlifować.
Większość uczestników tych zajęć  jest też zainteresowana warsztatami gospel, które odbędą się w drugim tygodniu ferii i są skierowane do osób w wieku 13-25 lat.
– Będziemy chcieli stworzyć duży, jak największy chór i dlatego liczę, że zgłosi się dużo osób – mówi Anna Kaptór. – Jeśli tak się nie stanie stworzymy mały chór, taki bardziej zespół wokalny, który będzie śpiewał muzykę gospel. Chcę wejść w repertuar Kirka Franklina, mam już wybrane jego różne utwory, ale zobaczymy, jak to będzie wyglądać pod względem poziomu, iloma osobami w poszczególnych głosach będę dysponowała i na ile te głosy będą silne.
Uczestnicy warsztatów zaprezentują się na koncercie finałowym 6 lutego o godz. 16:00 w Centrum Kultury przy ul. Sadowej 12A.
– Na sam koniec planujemy wielki koncert – zapowiada Przemysław Starachowski. – Wystąpią uczestnicy z obu tygodni zajęć, będą też zespoły perkusyjne, plus chór Ani.
– Na pewno będą to dwa utwory gospel, bo więcej nie będziemy w stanie przygotować w tak krótkim czasie – dodaje Anna Kaptór. – Zapisy wciąż trwają, tak więc jeśli ktoś chciałby do nas dołączyć zapraszamy na profil Korzennego, gdzie są wszystkie informacje i kontakty.
Przemysław Starachowski i Anna Kaptór pracują też nad przekształceniem warsztatów w obecnej formie w znacznie większą imprezę – festiwal perkusyjny, którego pierwsza edycja ma odbyć się w ostatnim tygodniu lipca.
– Te warsztaty zostały zorganizowane w ostatniej chwili, bo całą imprezę przenosimy na wakacje i od tego roku będzie to całotygodniowy festiwal perkusyjny – zapowiada Przemysław Starachowski. – Będzie bardzo dużo znanych gości nie tylko z Polski, z którymi ustalamy już warunki, będą warsztaty, koncerty i to wszystko pod patronatem magazynu „Perkusista”. A ponieważ im wszystkim niekoniecznie zgrywałyby się terminy w ferie, stąd pomysł warsztatów wakacyjnych, tym bardziej, że udział w nich deklarują już osoby z różnych miejsc Polski.

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę