Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 maja 2021 napisz DONOS@

Łomżyńska droga Marity Benke-Gajdy

Wystawę ceramiki artystycznej z okazji 35-lecia pracy twórczej Marity Benke-Gajdy otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. – Marita Benke-Gajda zaczyna swój jubileusz od Łomży – podkreśla dyrektor muzeum Jerzy Jastrzębski. – Nie może być tu dzisiaj z nami z powodów zdrowotnych, ale dla niej jest to bardzo ważna wystawa, którą będzie prezentować też w innych miastach. Artystka jest od lat związana z Łomżą, gdzie nie tylko regularnie prezentuje swoje bardzo oryginalne dzieła, ale też obdarowuje nimi muzeum, które ma w swych zbiorach już 37 jej prac, a po tej wystawie wzbogaci się o kolejne.

Marita Benke-Gajda, absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, do roku 1980 pracowała jako architekt wnętrz i nic nie wskazywało na to, że zmieni profesję. Jednak gdy jej mąż zrezygnował z prowadzenia pracowni ceramicznej szybko okazało się, że właśnie w niej odkryła swe powołanie i prawdziwą pasję – ceramikę artystyczną. Stała się znana w kraju i poza jego granicami dzięki wykonywanym w rozmaitych technikach z różnych materiałów i oryginalnie szkliwionych rzeźb, kafli i figurek. Prezentowała je na ponad 100 wystawach indywidualnych i wielu zbiorowych – tylko w pięcioleciu 2010-15 było ich aż 58.
Jej prace wielokrotnie były też pokazywane w Łomży, którą po raz pierwszy odwiedziła przed 20 laty, a pierwszą wystawę indywidualną miała tu w 1999 roku.
– Niestety tym razem autorka nie mogła do nas przybyć, względy zdrowotne zatrzymały ją w Krakowie – wyjaśnia kierownik galerii Karolina Skłodowska. – Zapewnia jednak, że Łomża jest bardzo ważnym przystankiem w jej drodze twórczej i chętnie tu wróci jeszcze nie raz. Marita uznała, że warto wspierać naszą działalność, stała się dobrym duchem galerii i muzeum. Przyjeżdża tutaj ze swoimi pracami, sprowadza także swoich kolegów z ASP czy wystawy studentów, a przede wszystkim tworzy kolekcję własnej ceramiki – to kolekcja unikatowa w skali naszego kraju.
Od roku 2000 wzbogacana jest ona regularnie kolejnymi darami artystki, obrazującymi jej twórcze poszukiwania oraz poszczególne etapy twórczości i liczy w tej chwili 37 eksponatów.
Na wystawie jubileuszowej „Ciągle w drodze...” Marita Benke-Gajda prezentuje prace z najnowszych cykli: „Panie, panny, panienki”, „Bramy”, „Sukienki”, „Ptaszki na kamieniach – świętemu Franciszkowi”, „Ptasiory”, „Stado”, „Woda”, „Dla Hundertwassera” oraz nietypowy w swym dorobku, rysunkowo-ceramiczny „Pejzaż”.
– Nowością w jej dorobku są rysunki-szkice – mówi Karolina Skłodowska. – Zdarzyły się dzięki temu, że została zaproszona na plener rysunkowy i stwierdziła, że nie wypada tam robić ceramiki, a później te szkice częściowo przeniosła na płaskorzeźby ceramiczne.
Jubilatka pokazuje wszelkie oblicza i odmiany ceramiki artystycznej, czerpiąc inspiracje z otaczającego ją świata, przyrody i własnych przeżyć. Stąd przewijające się w jej twórczości od wielu lat subtelne kobiece postacie z kamionki, powrót do szamotowych, monumentalnych bram oraz nieodłączne zwierzęta, z których finezyjne podobizny ptaków wzbogacą wkrótce zbiory łomżyńskiego muzeum.
– To kolekcja, która powstała z inicjatywy pani Marity Benke-Gajda – mówi dyr. Jerzy Jastrzębski. – Nasze muzeum jest według niej na tyle ważną placówką, że właśnie tu chciała pozostawić po sobie jakiś ślad. Tym razem pozostawi nam po tej wystawie kolejnych 9 prac związanych ze św. Franciszkiem, będzie to więc praktycznie taka mała, indywidualna galeria, w dodatku wszystkie etapy jej twórczości są u nas udokumentowane – nie wiem, czy jest jeszcze drugie takie miejsce w Polsce, gdzie prace tej autorki są gromadzone w takiej ilości!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk


Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę