Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Tytoniowa grupa przestępcza z Łomży - 20 osób, 1,7 mln strat

Główne zdjęcie
fot. KWP Białystok

W Łomży rozbito zorganizowaną grupę przestępczą – podaje policja. Przestępcy od września 2013 przez ponad rok zajmowali się nielegalnym obrotem znacznymi ilościami wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Materiał zebrany w toku śledztwa pozwolił na zatrzymanie i przedstawienie zarzutów 20 osobom działającym w strukturach tej grupy. Pierwszych zatrzymań dokonano jeszcze w wakacje, ostatnich w środę. Jak wyliczają śledczy straty Skarbu Państwa spowodowane przestępczą działalnością tej grupy szacowane są na co najmniej 1 milion 700 tysięcy złotych.

Prokuratura Okręgowa w Łomży, na podstawie materiałów zgromadzonych przez policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Łomży, wszczęła śledztwo dotyczące działania na terenie Łomży zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem znacznymi ilościami wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy. W działania zaangazowani byli funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, Izby Celnej z Łomży i Straży Granicznej. Jak podaje policja do pierwszych zatrzymań osób podejrzanych o działalność przestępczą doszło pod koniec sierpnia ubiegłego roku. Kolejne miały miejsce na początku października, a ostatnie - w ubiegłą środę. Funkcjonariusze w sumie zatrzymali w tej sprawie 20 osób w wieku od 22 do 56 lat, mieszkańców województw podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego, którym postawiono zarzuty. Dodatkowo, podczas przeszukiwania ich mieszkań, policjanci zabezpieczyli między innymi ponad 40 tysięcy paczek papierosów bez znaków skarbowych akcyzy, blisko 7 kg krajanki tytoniowej, a także 130 litrów spirytusu. Intensywne ustalenia funkcjonariuszy oraz zgromadzony materiał dowodowy w prowadzonym śledztwie, pozwoliły na przedstawienie zatrzymanym zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a w przypadku dwóch osób – także kierowania tą grupą. Poza tym część z zatrzymanych osób usłyszała dodatkowo zarzuty posiadania nielegalnego towaru. Wobec podejrzanych zastosowano dozory policyjne, poręczenia majątkowe oraz zakazy opuszczania kraju. Nielegalne papierosy zza wschodniej granicy przywożono do Łomży i tutaj były sprzedawane bez odprowadzania należnych podatków. Jak wynika z szacunków funkcjonariuszy, przestępcza działalność naraziła Skarb Państwa na uszczuplenia z tytułu niezapłaconego podatku VAT i akcyzy na kwotę około 1,7 miliona zł.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę