Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Rekord zanieczyszczeń

Główne zdjęcie
Wartości stężeń 24-godzinnych w Łomży (źródło: WIOŚ Białystok)

Ponad dwa razy większe niż dopuszczalne było wczoraj w Łomży zanieczyszczenie powietrza pyłami. Najgorzej było wieczorem. O godz. 17. stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łomży zarejestrowała stężenie pyłów PM 10 na poziomie 344 mikrogramów na metr sześcienny. Dopuszczane dobowe stężenie tych zanieczyszczeń wynosi 50 µg/m3, a wczoraj w Łomży wyniosło 106,7 µg/m3.

Wartości stężeń 1-godzinnych z ostatnich 24 godzin (źródło: WIOŚ Białystok)
Wartości stężeń 1-godzinnych z ostatnich 24 godzin (źródło: WIOŚ Białystok)

Eksperci ostrzegają, i proszą aby w piecach domowych nie palić śmieci, bo jest to bardzo groźne dla naszego zdrowia! Wydostające się z kominów domów pyły zawieszone (PM - ang. Particulate matter), opadają na pobliskie ogródki, trawniki, zbiorniki wodne, a przede wszystkim osadzają się w płucach i stanowią poważny czynnik chorobotwórczy. Szczególnie narażone na negatywne działanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby z chorym układem oddechowym lub krwionośnym.

Pył zawieszony PM10, którego dopuszczana poziom w powietrzu wynosi 50 µg/m3, nie może być przekroczony częściej niż przez 35 dni w roku. W tym roku w Łomży zanotowano już cztery przekroczenia, a wczorajsze było rekordowe.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę