niedziela, 19 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Rekord zanieczyszczeń

Ponad dwa razy większe niż dopuszczalne było wczoraj w Łomży zanieczyszczenie powietrza pyłami. Najgorzej było wieczorem. O godz. 17. stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łomży zarejestrowała stężenie pyłów PM 10 na poziomie 344 mikrogramów na metr sześcienny. Dopuszczane dobowe stężenie tych zanieczyszczeń wynosi 50 µg/m3, a wczoraj w Łomży wyniosło 106,7 µg/m3.

Wartości stężeń 24-godzinnych w Łomży (źródło: WIOŚ Białystok)
Wartości stężeń 24-godzinnych w Łomży (źródło: WIOŚ Białystok)
Wartości stężeń 1-godzinnych z ostatnich 24 godzin (źródło: WIOŚ Białystok)
Wartości stężeń 1-godzinnych z ostatnich 24 godzin (źródło: WIOŚ Białystok)

Eksperci ostrzegają, i proszą aby w piecach domowych nie palić śmieci, bo jest to bardzo groźne dla naszego zdrowia! Wydostające się z kominów domów pyły zawieszone (PM - ang. Particulate matter), opadają na pobliskie ogródki, trawniki, zbiorniki wodne, a przede wszystkim osadzają się w płucach i stanowią poważny czynnik chorobotwórczy. Szczególnie narażone na negatywne działanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby z chorym układem oddechowym lub krwionośnym.

Pył zawieszony PM10, którego dopuszczana poziom w powietrzu wynosi 50 µg/m3, nie może być przekroczony częściej niż przez 35 dni w roku. W tym roku w Łomży zanotowano już cztery przekroczenia, a wczorajsze było rekordowe.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0