Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 marca 2023 napisz DONOS@

Łomżyńska premiera włoskiego koncertu

Główne zdjęcie
Davide Alogna i Ruben Silva

Polskie prawykonanie koncertu na skrzypce i orkiestrę włoskiego kompozytora Ottorino Respighiego odbyło się w łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej. W roli solisty wystąpił włoski skrzypek Davide Alogna, a orkiestrę poprowadził Boliwijczyk z polskim obywatelstwem Ruben Silva. – Pięć lat temu odkryłem ten manuskrypt w bibliotece w Monaco i zacząłem grać ten koncert, bo to wyjątkowy utwór! – mówi Davide Alogna. Program koncertu dopełniły inne utwory kompozytorów z południa Europy i Ameryki Południowej, w tym fragment zaskakujących „Czterech pór roku w Buenos Aires” mistrza argentyńskiego tanga Astora Piazzolli.

Pojawienie się w Łomży Rubena Silvy skutkuje koncertem, który jest długo pamiętany przez tutejszych melomanów. Wielu z nich wspomina jeszcze żywiołową „La Bambę”... zaśpiewaną przez niego nieoczekiwanie na bis przed 10 laty, czy równie udane popisy wokalne podczas koncertu sylwestrowego w 2012 roku. Tym razem, obdarzony ogromnym poczuciem humoru i temperamentem dyrygent, przygotował program „Słoneczne brzmienia”, złożony z przebojowych utworów kompozytorów hiszpańskich, włoskich, południowo oraz środkowoamerykańskich, a pierwsze skrzypce zagrał w nim, nomen omen, skrzypek. Davide Alogna porywająco wykonał, zapomniany przez wiele lat, trzyczęściowy Concerto all'Antica a-moll P. 75 Respighiego, a zachwyceni słuchacze od razu wymogli na nim bis, jedno z tang Piazzolli w opracowaniu na skrzypce solo.
– Jestem bardzo szczęśliwy! – podkreśla Davide Alogna. – To było dla mnie bardzo emocjonujące i trudne – chociaż grałem już ten koncert w Meksyku, w październiku w Carnegie Hall w USA, Turcji czy Niemczech – bo za każdym razem wiem, że słuchacze go nie znają. Jest to jednak tak piękna muzyka, szczególnie w drugiej części, że uwielbiam ją grać, nagrałem ją też na płytę.
Równie efektownie skrzypek zaprezentował się w mniej znanym utworze Astora Piazzolli „Inverno porteno”, który zadedykował obecnej na sali i obchodzącej właśnie urodziny mamie.
– Piazzolla wzorował się trochę na Vivaldim i też skomponował „Cztery pory roku” – mówi Ruben Silva. – „Four Seasons Of Buenos Aires” to długa kompozycja, dlatego zagraliśmy dziś tylko część   o zimie w Buenos Aires.
– Uwielbiam Piazzollę! – dodaje Davide Alogna. – To nie tylko kompozytor i wykonawca tang, ale kompozytor klasyczny, który naprawdę znał muzykę, harmonię i różne style. Jego „Cztery pory roku” to nie jest do końca oryginalna kompozycja, lepiej wypowiadał się na bandoneonie, ale i tak uważam, że jest to jedno z jego najlepszych dokonań.
Spore pole do popisu mieli też podczas koncertu łomżyńscy filharmonicy, a liczne partie solowe wykonywali m. in. flecista Jacek Krupa, oboistka Magdalena Goc, koncertmistrz Cezary Gójski, a waltornista Mateusz Goc z powodzeniem zagrał też na licznych instrumentach perkusyjnych.  
Szczególnie owacyjnie publiczność przyjęła „Trilogía India” boliwijskiego kompozytora José Salmóna Balliviána oraz bisowane „Oblivion” Astora Piazzolli.
– Bardzo lubimy ten utwór w Boliwii – wyjaśnia Ruben Silva. – Jest on bardzo ludowy, ale napisany na orkiestrę symfoniczną i można w nim wyczuć klimat Andów, Kordylierów. Zaczyna się od modlitwy do Matki Boskiej z Copacabany, gdzie jest taka nasza cudowna Madonna, tak jak w Polsce w Częstochowie. Kolejna część to taniec sicuri tokoñani, a ostatnia indiański marsz wojskowy. Ta orkiestra świetnie wyczuwa te południowoamerykańskie rytmy, a pianistka jest świetna! (Tatiana Baranovskaya – red.). Z kolei „Oblivion” to utwór bardzo melancholijny i jeden z najpiękniejszych napisanych przez Piazzollę. Kocham go i zawsze jestem szczęśliwy, kiedy mogę go dyrygować, bo naprawdę chwyta za serce!
– To mała, ale wyśmienita orkiestra – ocenia Davide Alogna. – Do tego muzycy są bardzo sympatyczni, świetnie nam się współpracowało i liczę, że jeszcze kiedyś zagram z nimi w Łomży!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto: Davide Alogna i Ruben Silva
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę