Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Biurowiec PPŁ ostatecznie rozliczony

Główne zdjęcie
Biurowiec PPŁ

Poniżej 40% całkowitych kosztów wyniosła ostatecznie dotacja jaką miasto otrzymało na budowę biurowca Parku Przemysłowego Łomża. Wartość inwestycji wyniosła 17 milionów 253 tysięcy 91 złotych i 55 groszy, a dotacja z RPO niespełna 6,9 mln zł. Projektu nie udało się przeprowadzić bezbłędnie, co skutkowało 5% korektą, ale ostatecznie został rozliczony. Kontrola z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku przeprowadzona na zakończenie jego realizacji jak się okazuje skutkowała kolejnym pomniejszeniem dotacji. Powodem było „sprzedanie drewna i złomu”, z którego dochodu nie wykazano wcześniej we wnioskach o płatność składanych w Urzędzie Marszałkowskim, a w efekcie pomniejszono dofinansowanie o niespełna 3,5 tys. zł.

Projekt dotyczący realizacji I etapu budowy Parku Przemysłowego Łomża w zasadzie sprowadzał się do zbudowania i wyposażenia czarnego biurowca przy ul. Sikorskiego. Umowa na jego realizację z wykorzystaniem środków unijnych z Regionalnego Paragramu Operacyjnego Województwa Podlaskiego został podpisana pod koniec 2013 roku. Pierwotnie szacowano, że całkowita wartość projektu wyniesie ponad 18,6 mln zł, a dofinansowanie 7,4 mln zł. W trakcie realizacji inwestycji miasto popisało z Urzędem Marszałkowskim w Białymstoku cztery aneksy m.in. zmieniające te wartości. Ostatni aneks z 5 października 2015 r. określa, że całkowita wartość projektu wynosi 17 253 091,55 zł. Z tego wydatki kwalifikowalne 13 787 645,72 zł, a dofinansowanie 6 893 822,84 zł (w tym EFRR – 5 859 749,41 zł, BP – 1 034 073,43 zł).
To dofinansowanie jest o ok. 56 tys. zł niższe niż podawał Urząd Marszałkowski jeszcze w lipcu, gdy ujawniliśmy, że przy realizacji projektu została na miasto nałożona kara – czyli oficjalnie korekta finansowa skutkująca koniecznością zwrotu ponad 300 tys. zł. (zobacz: Kara za biurowiec PPŁ)
Teraz Paweł Staniurski z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku tłumaczy, że różnice wynikają z oszczędności poprzetargowych, uznaniu niektórych wydatków jako niekwalifikowalne oraz pomniejszeniu z tytułu uzyskania dochodu incydentalnego i kary umownej od wykonawcy.
Jak się okazuje ostatnia decyzja o pomniejszeniu dotacji na PPŁ została podjęta w połowie grudnia w następstwie kontroli przeprowadzonej na zakończenie realizacji projektu.
„W wyniku kontroli ustalono: w związku z realizacją projektu Beneficjent uzyskał przychód ze sprzedaży drewna i złomu w łącznej wysokości 6 862 zł, którego nie wykazał wcześniej we wnioskach o płatność. Tego typu przychody traktowane są jako dochód incydentalny, niezwiązany z działalnością operacyjną Beneficjenta, który pomniejsza koszty kwalifikowalne projektu. Koszty niekwalifikowalne wynoszą 6 777,85 zł i pomniejszają dofinansowanie o 3 388,92 zł” - czytamy w uzasadnieniu decyzji Urzędu Marszałkowskiego.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę