Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 06 czerwca 2023 napisz DONOS@

Polska B - zostajemy z tyłu

Główne zdjęcie
Wstępne szacunki produkt krajowy brutto według województw w 2014 r (źródło GUS)

Mniej zamożne regiony kraju nie tylko nie doganiają tych bogatych, ale przepaść między nimi nawet się pogłębia – alarmuje Rzeczpospolita. Dziennik przyjrzał się najnowszym danym GUS o Produkcie Krajowym Brutto w poszczególnych województwach. W przeliczeniu na jednego mieszkańca (PKB per capita) w porównaniu z rokiem 2013 zwiększyło się rozwarstwienie pomiędzy najbogatszymi a najbiedniejszymi regionami. Podlaskie należy do tej drugiej grupy i w 2014 roku odnotowano tu drugi najniższy w Polsce wzrost PKB.

Jak podaje GUS w 2014 roku we wszystkich województwach odnotowano wzrost produktu krajowego brutto w cenach bieżących w porównaniu do 2013 roku – średnio o 3,8%. Największy wzrost zanotowano w województwie lubuskim – o 4,9%, a najmniejszy w województwach lubelskim – o 2,2% i podlaskim - o 2,7%.
Wartość PKB w przeliczeniu na 1 mieszkańca w 2014 roku w Polsce wyniosła 44 670 zł, a w województwie podlaskim 72,3% tej kwoty czyli 32 304. Tylko dwa województwa w kraju zanotowały nieco niższe PKB - podkarpackie i lubelskie, ale w podkarpackim jego wzrost w 2014 roku wyniósł 3,5%.
Na samy szczycie listy jest Mazowsze, gdzie PKB (wzrost o 3,75) w przeliczeniu na mieszkańca wyniosła 71 661 zł. Za nim są województwa dolnośląskie (wzrost o 4,1%) - niemal równe 50 tys. zł  na głowę i wielkopolskie (wzrost o 4,3%) - trochę ponad 48 tys. zł na 1 mieszkańca.

Rzeczpospolita podsumowuje, że najnowsze dane GUS potwierdzają kontynuację trwającego już od kilkunastu lat wyraźnego pogłębiania się różnic między najbogatszymi a najsłabszymi regionami, utrwalając podział na Polskę A i B. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę