Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Noworoczne spotkanie artystów na Trzech Króli

Uroczysta msza święta w intencji środowisk twórczych i tradycyjne spotkanie artystów zakończyły tegoroczne obchody Objawienia Pańskiego w Łomży. – Staram się, żeby te nasze spotkania odbywały się w takiej atmosferze jak przeżywamy Boże Narodzenie: rodzinnej i pełnej ciepła – mówi ks. Marian Mieczkowski. – Formuła jest otwarta, zapraszamy wszystkich, by wspólnie radować się tym naszym wspólnym kolędowaniem. Oprawę mszy oraz kolędowanie w czasie spotkania zapewnił katedralny chór Vox Humana. Młodzi recytatorzy z teatrzyku żywego słowa Logos wykonali program „Kolędy Jana”, a uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej arcydzieła muzyki klasycznej i karnawałowe przeboje. Ogłoszono też dwa konkursy dla artystów: pierwszy dotyczący XXXI Światowych Dni Młodzieży, kolejny w związku ze zbliżającą się 25. rocznicą wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Łomży.

6 dzień stycznia to w Łomży nie tylko uroczystość Objawienia Pańskiego i związany z nią orszak Trzech Króli, ale też spotkanie artystów, twórców i animatorów kultury. Jego inicjatorem jest diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych i proboszcz parafii katedralnej ks. Marian Mieczkowski, od czterech lat troszczący się o to, by w kolejny Nowy Rok artyści wkraczali pełni wiary i z dobrym samopoczuciem. Dlatego pierwszym punktem programu, tych już tradycyjnych noworocznych spotkań, jest uroczysta msza święta w intencji ludzi kultury i sztuki.
– Zgromadziliśmy się w katedrze łomżyńskiej, aby modlić się w intencji tych osób, które swoje życie związały ze sztuką i życiem kulturalnym – mówił w kazaniu ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski. – Historia świata, historia Kościoła, historia ludzkiej cywilizacji jest ściśle związana z rozwojem sztuki, z różnymi formami kultury! Biskup odniósł się też do słów św. Jana Pawła II, często podkreślającego znaczenie kultury dla wiary i rozwoju duchowego człowieka, dziękował też twórcom kultury za ich ciężką, nierzadko prowadzoną w trudnych warunkach, pracę.
Ze świątyni uczestnicy nabożeństwa przenieśli się do Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, gdzie artystycznych wzruszeń dostarczyli im recytatorzy Logosu: Julia Wierzbowska, Julia Jaskółka, Damian Śliwiński i Patryk Śliwiński, wykonując poetyckie kolędy Jana Kulki oraz tradycyjne, jak „Cicha noc” czy „Bóg się rodzi”.
– To zestaw przepięknych wierszy ujętych w formie kolęd – mówi prowadzący teatrzyk Logos Witold Długozima, autor opracowania literackiego programu, razem z żoną poety Barbarą Kulką i ks. Marianem Mieczkowskim. – Szczególnie we współczesnych czasach są one ciągle aktualne, bo Jan Kulka pokazał, że w tym rozpędzonym życiu zbyt często zapominamy o drugim człowieku.
Kolędy, ale też klasykę i lżejszy repertuar, zaprezentowali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży: trębacz Dawid Dąbrowski, gitarowe trio Emilia Sankowska / Magdalena Zysk / Anna Chojnowska, skrzypaczka Magdalena Samordak, akordeonowy duet Kamil Rogiński / Marcin Konopka, ale najwięcej braw zebrał 9-letni Benedykt Jankiewicz, grający na ksylofonie i dzwonkach orkiestrowych.
– Grało mi się dobrze – mówi Benedykt Jankiewicz. – Trochę się stresowałem, bo to był mój pierwszy taki duży koncert i myślałem, że coś źle zagram. Były drobne błędy, ale jakoś się udało!
Ks. Marian Mieczkowski przedstawił też zebranym program prac na Rok Świętego Miłosierdzia i Światowe Dni Młodzieży, a szczególne zainteresowanie zebranych wywołały informacje o konkursach. Pierwszy adresowany jest głównie do młodzieży, np. uczniów liceum plastycznego i dotyczy zaprojektowania ozdób pamiątkowego drewnianego krzyżyka, który będzie wręczany przebywającym w Łomży uczestnikom Światowych Dni Młodzieży, drugi zaś już do artystów w każdym wieku, chcących zaprojektować medal upamiętniający łomżyńską wizytę papieża Jana Pawła II. Po części artystycznej była zaś pora na mniej oficjalne, kuluarowe życzenia noworoczne, spotkania i rozmowy, ale też z kolędami w tle, śpiewanymi przez chór Vox Humana pod kierunkiem organisty Roberta Kuleszy.
– Wystąpili dziś tylko młodzi artyści, tak pod kątem Światowych Dni Młodzieży, bo już nimi żyjemy – mówi ks. Marian Mieczkowski. – Będziemy również to wydarzenie organizować i chciałbym, żeby ci goście, którzy do nas przyjadą, coś z naszej kultury i z doświadczenia naszej wiary, zawieźli do swoich domów. Stąd ten konkurs, bo mamy już zgłoszone około setki młodzieży z obwodu kaliningradzkiego, 60-80 osób z Włoch, ale liczymy też na młodzież, która będzie jechała do Krakowa z północnego wschodu: Rosji, Litwy, Łotwy, Estonii; prawdopodobny jest też przyjazd grup z Hiszpanii, bo pracuje tam wielu księży z Łomży.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto: ks. Marian Mieczkowski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę