Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Następca senatora Paszkowskiego za milion złotych

Wybory uzupełniające do Senatu w okręgu łomżyńsko-suwalskim odbędą się 6 marca. Postanowienie w tej sprawie wydał Prezydent Andrzej Duda. To konsekwencja rezygnacji z funkcji wybranego w październikowych wyborach senatora Bohdana Paszkowskiego, który został wojewodą podlaskim. Wybór jego następcy będzie nas kosztował około miliona złotych.

Prezydenckie postanowienie w sprawie zarządzenia wyborów uzupełniających do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym.   
(...)W związku z postanowieniem Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 grudnia 2015 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu senatora Bohdana Paszkowskiego, stanowi się, co następuje:
§ 1. Zarządzam wybory uzupełniające do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w województwie podlaskim, w okręgu wyborczym nr 59 obejmującym obszar powiatów: augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski, zambrowski oraz miast na prawach powiatu: Łomża i Suwałki, z siedzibą Okręgowej Komisji Wyborczej w Białymstoku – do mandatu, którego wygaśnięcie stwierdził Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 2. Datę wyborów wyznaczam na niedzielę dnia 6 marca 2016 r.(…)
Załącznikiem do prezydenckiego postanowienia jest kalendarz wyborczy. Wynika z niego, że kandydatów na senatorów można zgłaszać do 26 stycznia 2016 r. do godz. 24.00. Wcześniej, do 18 stycznia, muszą zostać zarejestrowane komitety wyborcze, które będą chciały zgłosić kandydatów na senatorów.  

Wybory uzupełniające trzeba przeprowadzić w całym okręgu, bo do Senatu wybory są większościowe, a nie proporcjonalne jak np. w przypadku wyborów do Sejmu. To oznacza, że trzeba będzie powołać obwodowe komisje wyborcze na wzór tych, które przeprowadzały wybory w październiku. Tylko na terenie Łomży i powiatów grajewskiego, kolneńskiego, łomżyńskiego i zambrowskiego trzeba będzie powołać 215 takich komisji. Pracę na jeden dzień znajdzie w nich nawet 1500 osób, bo komisja ma liczyć od 5 do 7 osób. 
- Przewodniczący każdej z komisji otrzyma po 200 zł, jego zastępca po 180, a pozostali członkowie po 160 zł – podaje Jerzy Dołęgowski, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży. - Diety członków komisji będą stanowiły największą część wydatków wyborczych. Kandydatów do obwodowych komisji wyborczych do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, będą mogli zgłaszać tylko pełnomocnicy zarejestrowanych komitetów wyborczych. Czas na ich zgłoszenie zgodnie z kalendarzem wyborczym upływa 12 lutego 2016 r..
Dwa dni później komisje będą powołanie przez wójtów (burmistrzów, prezydentów miast).
Same wybory odbędą się w niedzielę 6 marca. Lokale wyborcze będą czynne w godz. 7.00–21.00. 

Według szacunków wybory uzupełniające do Senatu tylko na terenie obsługiwanym przez DKBW w Łomży będą kosztowały ok. 600 tysięcy złotych, a w skali całego okręgu około miliona złotych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę