Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Mniej bezrobotnych i więcej pieniędzy na ich aktywizację

Niespełna 5,5 tysiąca bezrobotnych zarejestrowanych było w Powiatowym Urzędzie Pracy na koniec 2015 roku. To zdecydowanie mniej niż w ostatnich latach. Jak podkreśla Mieczysław Bieniek, dyrektor urzędu, tylko w stosunku do grudnia 2014 roku liczba bezrobotnych spadła o blisko 850 osób. - Prawie, że przez cały rok z miesiąca na miesiąc notowaliśmy spadki liczby bezrobotnych – mówi Bieniek, który też optymistycznie patrzy na rozpoczynający się 2016 rok. - Na aktywizację bezrobotnych teraz mamy więcej pieniędzy niż przed rokiem.

Podział środków Funduszu Pracy na 2016 rok pomiędzy powiatowe urzędy pracy w województwie podlaskim
Podział środków Funduszu Pracy na 2016 rok pomiędzy powiatowe urzędy pracy w województwie podlaskim

Ogółem na koniec grudnia 2015 roku w rejestrach PUP w Łomży widniały nazwiska 5 428 bezrobotnych. W porównaniu do listopada nastąpił wzrost o 180 osób, ale w porównaniu do grudnia 2014 roku spadek wynosi  846 osób.
Bezrobotnych z samej Łomży było 3143, a stopień bezrobocia w mieście wynosił 13,3 %. Na terenie okolicznych gmin jest o 2 punkty niższy.

Czy w 2016 roku tendencja spadkowa się utrzyma? Mieczysław Bieniek, dyrektor PUP w Łomży ma nadzieję, że tak. Jak podkreśla urząd rok rozpoczyna z mniejszą niż w ostatnich latach liczba bezrobotnych, i z większymi niż zazwyczaj środkami na przeciwdziałanie bezrobociu. Podlaski Urząd Marszałkowski podzielił pod koniec roku pule środków Funduszu Pracy przeznaczonych na finansowanie w roku 2016 zadań realizowanych w ramach programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowe. Łomżyński PUP otrzymał z tego tytułu ponad 10 mln zł.
- Do tego do chodzi ponad 2 mln 100 tys. zł środków otrzymaliśmy na zwalczanie bezrobocia wśród młodych mieszkańców do 30 roku, oraz środki z już realizowanego wspólnie z ościennymi powiatami projektu „Pendolino do zatrudnienia”. Tylko z tego projektu mamy aktywizować 130 młodych bezrobotnych – mówi Bieniek.

Dodajmy, że z prowadzonych przez PUP rejestrów wynika, że dotychczas najniższe bezrobocie na koniec roku notowano w Łomży w 2008 roku. Wówczas liczba bezrobotnych spadła do 4158 osób. Najwyższe było na początku XXI wieku. Na koniec grudnia 2001 roku w Łomży i najbliższej okolicy było aż 10 007 bezrobotnych.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę