środa, 22 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Zimno i zimniej...

Najzimniejszym miejsce w województwie podlaskim nocą z soboty na niedzielę była Supraśl. Synoptycy zanotowali tam -21,0°C. W Łomży i okolicy było cieplej. W niedzielę o godz. 7. rano notowano tu -19°C i to była najniższa temperatura w tym roku. Okazuje się, że lodowate powietrze postanie z nami jeszcze kilka dni. Karolina Kierklo dyżurny synoptyk z białostockiego wydziału Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB przedłożyła o dwa kolejne dni wydane 30 grudnia ostrzeżenie o silnych mrozach. Ważne jest do wtorkowego poranka, ale synoptyk zastrzega, że może jeszcze zostać przedłużone.

Wykres temperatury powietrza ze stacji IMGW w Cydzynie koło Łomży
Wykres temperatury powietrza ze stacji IMGW w Cydzynie koło Łomży

Jak ostrzega Karolina Kierklo do wtorku do godz. 10. rano na obszarze województwa podlaskiego nadal przewidywany jest silny mróz. Prognozowana temperatura minimalna będzie wynosiła od -18°C do -15°C, a lokalnie możliwy jest  spadek temperatury do -20°C. Temperatura maksymalna w ciągu dnia od -13°C do -10°C. Na szczęście prognozowana średnia prędkość wiatru od 5 km/h do 15 km/h nie będzie potęgowała odczucia zimna.

„NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI”
Okres zimowy, gdy temperatury spadają poniżej zera, to najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku i niezaradnych życiowo. To właśnie one są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu. Policjanci w tym czasie sprawdzają i kontrolują miejsca, gdzie takie osoby mogą przebywać, apelują też do mieszkańców: „NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI”. Każdy sygnał dotyczący miejsc przebywania osób bezdomnych, samotnych i niezaradnych życiowo, które narażone są na wyziębienie organizmu może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie. W przypadku zauważenia osób narażonych na zamarznięcie, jak najszybciej zgłośmy ten fakt Policji pod numerem telefonu 997 (komórkowy 112), Pogotowiu Ratunkowemu - 999, Straży Miejskiej – 986.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0