Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

Budżet Łomży na 2016 rok przyjęty

Główne zdjęcie
Ratusz w Łomży

18 głosami za, przy 1 głosie przeciw i 4 wstrzymujących się radni Łomży przyjęli przedstawiony przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego projekt budżetu miasta na 2016 rok. Dochody budżetu określono w wysokości 278 milionów złotych, a wydatki w wysokości niemal 292,5 miliona złotych. Różnicę miasto pokryje z kredytu. W trakcie prac nad projektem budżetu prezydent, pod presją radnych, zdecydował się na dopisanie do planowanych inwestycji budowy sali gimnastycznej przy SP nr 7, ale na przyszły rok planowane jest na ten cel tylko 100 tys. zł, czyli ok. 1,5% wartości inwestycji. Nie przeszła za to proponowana przez komisję finansów poprawka likwidująca miejską dotację dla Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Uczelnia tak jak w poprzednich latach w przyszłym roku z kasy miasta otrzyma 200 tys. zł.

Budżet zakłada, że przyszłym roku miasto pożyczy 21 mln 785 tys. 109,30 zł.  Pieniądze te mają być przeznaczone na  sfinansowanie planowanego deficytu budżetu  - w kwocie 14 mln 455 tys. 954 zł oraz  spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu zaciągniętych  pożyczek  i  kredytów - w kwocie 7 mln 329 tys. 155,30 zł. I to był główny powód do głośnego krytykowania projektu budżetu przez niektórych radnych z Platformy Obywatelskiej.
- Miał być program oszczędnościowy, ale go nie ma – mówił radny Maciej Borysewicz wypominając, prezydentowi, że w ubiegłorocznej kampanii wyborczej mówi o potrzebie powstrzymania zadłużenia miasta. - Nie mogę poprzeć budżetu, bo dalej zadłuża miasto – dodawał wskazując, że zaproponowany przez prezydenta Chrzanowskiego budżet zakłada kolejne kredyty, także na następne dwa lata.
- Panu nie przeszkadzało, że miasto w poprzedniej kadencji samorządu zostało bardzo mocno zadłużone – ripostował prezydent Chrzanowski, który nieco później dodawał, że bez kredytów i środków zewnętrznych miasto na inwestycje rocznie mogłoby wydać 2,5 mln zł.

Inwestycje na miarę
Tymczasem wydatki na inwestycje zapisane na przyszły rok opiewają na 54 mln zł. Realizacją znacznej części z nich uzależniona jest od pozyskania dotacji zewnętrznych. Wśród najważniejszych jest budowa ulicy Wiosennej wraz z jej odwodnieniem w tym kanał deszczowy w ulicy Zawady Przedmieście (5,5 mln zł) przy czym miasto planuje otrzymać połowę z rządowego programu „schetynówek” oraz budowa drugiej jezdni ul. Szosa Zambrowska (4,8 mln zł) – planowane pozyskanie dofinansowania na poziomie ponad 4 mln zł.  
Poza tym planowana jest także przebudowa ulic: Mikołaja Kopernika oraz Krzywe Koło na odcinku od ul. Radzieckiej do ul. Rządowej, oraz budowy ulic: Piaski, Podleśnej, Ptasiej, Stawowej i Piaskowej.
Planowana jest także przebudowa i rozbudowa budynku Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży – II etap – zapisane jest 2,5 mln zł, a wartość całkowita opiewa na 8 mln zł, modernizacja Hali Targowej na  Starym Rynku – 2 mln zł przy wartość inwestycji 10 mln zł , oraz budowa budynku socjalnego (56 mieszkań) – 3,5 mln zł przy przewidywanym koszcie przedsięwzięcia ok. 7 mln zł, ale miasto już wie, że otrzyma na ten cel wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego. W 2016 roku planowane są także termomodernizacje budynków komunalnych (Wojska Polskiego 15-17, Polowa 59 i 65, Al. Legionów 26), oraz przedszkoli nr 1, 4, 8 w Łomży, budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 7, remont sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 2, budowa boisk przy ZSMiO, ZSWiO,  modernizacja bazy sportowej ZSEiO, oraz wyposażenie laboratorium w ZSWiO. |
Poza tym miasto planuje zbudowanie zamkniętej kompostowni tlenowej na terenie wysypiska śmieci w Czartorii (5, 4 mln zł).

Budżet oszczędności
Oszczędności w budżecie miasta na 2016 rok widać przede wszystkim w oświacie. To największa pozycja w planie wydatków. Opiewa na ponad 122 mln zł i jest nieco wyższa od tego co zapisane jest w budżecie na 2015 rok. Niemniej jak informowano wcześniej nie uwzględniono wszystkich wniosków dyrektorów szkół, które opiewały na kwotę o ponad 10 mln zł wyższą. W sumie wnioski o wydatki bieżące wszystkich instytucji w budżecie są mniejsze o 20 mln zł od wnioskowanych.
W ramach oszczędności radni z komisji finansów proponowali zrezygnowanie z wypłacanej od kilku lat dotacji dla Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Chodziło o 200 tys. zł, które komisja chciała przeznaczyć na budowę parkingów w mieście. Przeciwko takiej zmianie opowiadał się prezydent Chrzanowski. Głosowanie tej poprawki do budżetu podzieliło radnych miasta. Za likwidacja dotacji dla PWSIiP głosowało 10 radnych i 10 radnych było przeciwko, a 3 kolejnych wstrzymało się od głosu. Taki wynik oznaczał, że poprawka nie zyskała poparcia większości i ostatecznie uczelnia w przyszłym roku także otrzyma dotację z kasy miasta.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę