środa, 13 grudnia 2017 napisz DONOS@

Huczne witanie Nowego Roku powinno być bezpieczne

Sylwestrowe zabawy z fajerwerkami czasami kończą się tragicznie. Przyczyną tego jest przede wszystkim nieostrożne obchodzenie się z petardami i racami – przestrzegają policjanci podkreślając, że ofiarami są przede wszystkim dzieci, młodzież oraz pijani dorośli. Przypominają też, że sprzedawanie fajerwerków osobom do 18 roku życia jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Ponadto prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem sylwestra i Nowego Roku. W przypadku naruszenia tego zakazu mandat karny może wynieść nawet 500 zł.

fot. KWP Białystok
fot. KWP Białystok

Zanim kupisz petardy sprawdź, czy obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna; wszystkie elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają; lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem. Poza tym na każdym tego typu wyrobie powinna być podana nazwa producenta wraz z danymi adresowymi, oraz załączona instrukcja obsługi w języku polskim i zawierająca co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

Podczas używania wyrobów pirotechnicznych upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. Czytaj instrukcje i bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta np. bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Wybierz miejsce, w którym - korzystając z fajerwerków - nie zrobisz nikomu krzywdy i  niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem - stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce.

Gdy dojdzie do wypadku, natychmiast wezwij służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie. 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0