niedziela, 22 października 2017 napisz DONOS@

Narew jest już średnia

W święta Narew pod Łomżą przekroczyła poziom 140 cm, a wczoraj zyskując kolejne 3 cm, po raz pierwszy od wielu miesięcy, osiągnęła „stan średni”. Wynosi od 143 do nieco ponad dwóch i pół metra. Przypomnijmy w sierpniu 2015 roku Narew notowała rekordy płytkości. Poziom wody pod Łomżą spadł wówczas do 64 cm. Był to poziom najniższy od czasów wprowadzenia regularnych pomiarów rzeki.

Narew
Narew

Przez kilka kolejnych miesięcy rzeka powolnie wzrastała. W połowie listopada osiągnęła poziom 100 cm, ale dopiero teraz powróciła z określanych przez hydrologów stanów niskich do średnich.   W ostatnich dniach wody w Narwi pod Łomżą przybywało w tempie po ok. 10 cm na dobę. Dziś przed południem poziom rzeki wynosił już 155 cm.
Zdaniem hydrologów szybkie podnoszenie się wody w korycie Narwi wywołane jest przemieszczaniem się wody w zlewni oraz spływem wód opadowych. Już od kilku dni tzw. „stan średni” Narew osiągnęła w Wiźnie – czyli powyżej Łomży, natomiast w Nowogrodzie – poniżej Łomży - w dalszym ciągu pomimo znacznego wzrostu, poziomy wody utrzymują rzekę w „stanach niskich”.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0