Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

NIEZNANI WIELCY POLACY

ANTONI NORBERT PATEK

ANTONI NORBERT PATEK
Na aukcji organizowanej przez angielską firmę Sotheby’s w 2000r za zegarek marki Patek Philippe, zakupiony przez nowojorskiego bankiera w 1930r. za 15 tys.USD, nabywca zapłacił...11 mln USD. By zrozumieć ów fenomen trzeba poznać historię tej genewskiej manufaktury, a przede wszystkim jej założyciela – Polaka Antoniego Norberta Patka herbu Prawdzic. Urodził się w 1812r. W Genewie znalazł się w 1832, gdyż musiał opuścić ojczysty kraj po upadku powstania listopadowego wszczętego przeciwko rosyjskiemu carowi Mokołajowi I. Przyjął obywatelstwo szwajcarskie i w roku 1832 połączył swe siły z innym uciekinierem – mającym pewne doświadczenie zegarmistrzowskie – o nazwisku Czapek. Dysponując jedynie małą grupą pracowników rozpoczęli produkcję w ilości około 200 sztuk zegarków rocznie. Działalność Patka w licznych polskich organizacjach polonijnych pozwoliła mu utrzymywać liczne kontakty z rodakami i stworzenie imponującej polskiej klienteli. Jako emigranci bez wsparcia i bez zaplecza finansowego polonii nie mogliby wytrzymać ostrej lokalnej konkurencji. Zależność manufaktury od polskich klientów trwała nawet po rozwiązaniu spółki Patka z Czapkiem i związaniu się Patka z Philippe’em i Gostowskim /1844r./. Pisał Patek do księcia Adama Czartoryskiego: „Wraz z moim wspólnikiem Gostkowskim pokornie prosimy Waszą Wysokość o objęcie patronatu nad naszą manufakturą, którą uważamy za narodową /polską/”. Patek zaczął osiągać swój cel, jakim było zostanie zegarmistrzem o ogólnoświatowym znaczeniu. Sukces zawdzięczał talentowi, sprytowi i szczęściu. W 1851r. królowa Wielkiej Brytanii Wiktoria odwiedziła ekspozycję firmy Patek Philippe na pierwszej Wystawie Powszechnej w Londynie. Kupiła natychmiast pokazany jej zegarek damski, który nie wymagał pokrętła do nakręcania i ustawiania. Przy tej okazji książe Albert również kupił zegarek Patka. To jedno zdarzenie zmieniło na zawsze los Patka. Podniosło prestiż manufaktury i pozwoliło na dalszą poprawę jakości zegarków. Klientela Patka objęła prawie sto koronowanych głów. Wśród nabywców zegarków Patka należeli także m.in. Lew Tołstoj, Maria Skłodowska-Curie, Albert Einstein, Piotr Czajkowski i Rychard Wagner. W dziedzinie zegarmistrzostwa manufaktura Patka Philippe została liderem, najlepsza z najlepszych. To niełatwe dziedzictwo firma ta kultywuje do dziś. Wojciech W. Ruda

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę