poniedziałek, 20 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Gazociąg Polska - Litwa

Regionalny Dyrektor ochrony Środowiska w Białymstoku wszczął procedurę zmierzającą do wydania decyzji środowiskowej na budowę nowego gazociągu Polska – Litwa. Gazociąg ma mieć ponad 500 km długości i będzie przebiegał przez tereny powiatów grajewskiego, kolneńskiego i łomżyńskiego.

Planowany przebieg gazociągu Polska – Litwa.
Planowany przebieg gazociągu Polska – Litwa.

Projekt połączenia transgranicznego Polska-Litwa (GIPL) przewiduje budowę interkonektora gazowego o łącznej długości 534 km i przepustowości 2,4 mld m3 gazu rocznie w kierunku Litwy oraz 1,7 mld m3 w kierunku Polski. Koszt realizacji projektu szacowany jest na 558 mln EUR. Jeszcze w ubiegłym roku projekt otrzymał zapewnienie finansowego wsparcia przez Unie Europejską z instrumentu finansowego CEF-Energy w wysokości ok. 295 mln EUR na prace budowlane oraz ok. 10,5 mln EUR na prace przedinwestycyjne. Celem inwestycji jest zapewnienie Państwom Bałtyckim, w szczególności Litwie, bezpieczeństwa energetycznego w zakresie dostaw paliwa gazowego. Planuje się, że inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2019 roku.

Gazociąg Polska-Litwa to trzecia strategiczna linia infrastruktury technicznej łączącej oba kraje i przebiegająca w pobliżu Łomży. Pierwszą był zbudowany już i dodany do użytku w tym roku most energetyczny. Drugą jest planowana trasa szybkiego ruchu Via Baltica.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0