Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 07 czerwca 2023 napisz DONOS@

Wieczerza wigilijna przy Betlejemskim Świetle Pokoju

Około ośmiu i pół tysiąca pierogów z kapustą i grzybami, kilka kotłów klusek z makiem i smaczny barszcz bez ograniczeń to niektóre potrawy Łomżyńskiej Wieczerzy Wigilijnej, która przez półtorej godziny rozbrzmiewała na Starym Rynku w Łomży. - Bardzo udane spotkanie łomżyniaków przed Bożym Narodzeniem - mówi wzruszona Halina Szymańska, 66-letnia emerytowana polonistka. - Ile zaangażowania, poświęcenia czasu osobistego na przygotowania, ile dobra ze wspólnego spotkania.

Zanim z ratuszowej wieży o godzinie 17. rozbrzmiały kuranty na ul. Farnej przed ławeczką Hanki Bielickiej ustawiły się długie szpalery zuchów i harcerzy Hufca Nadnarwiańskiego z komendantem Wiesławem Domańskim. Wnieśli Betlejemskie Światło Pokoju - od niego władze miasta, radni, posłowie i księża odpalili watrę przy scenie. Początkowo drwa nieznośnie dymiły, ale szybko dały jasny, wysoki płomień, wokół którego zgromadzili się nie tylko oficjele, ale i zwykli mieszkańcy Łomży. Nawiązał do tego ognia gospodarz tegorocznej wieczerzy Prezydent Mariusz Chrzanowski, życząc wszystkim, żeby światło nadziei oświecało "życzliwością dla drugiego człowieka i trwało w następnym roku". Z dziećmi nagrodzonymi w konkursie na bombkę włodarz zawiesił wyróżnione prace na miejskiej, 15-metrowej choince. Maluchy przygotowały ponad 600 prac, zachwycających pomysłowością różnych technik plastycznych. Ponadto doczekał się na miejskiej wieczerzy imienia biały miś gigantek, pilnując choinki i porządku na Starym Rynku. Zwycięska Katarzyna Myśliwska zaproponowała imię "pluszakowi" ze stali i folii – Łomżatek, choć nasz miś mógłby nosić jedno ze 116 zgłoszonych dlań imion: Łomżak, Błyskotek, Śnieżynek, Starynek, Tuliś, Srebrzuś, Narwuś lub Łomżington. Soli Deo z kierującym grupą akordeonistą Michałem Sawickim śpiewała refleksyjny utwór "Babci zegar". Opinie o liczbie uczestników miejskiej wieczerzy są rozmaite: obserwatorzy podawali liczby od 500 do 1000. I tyle mniej więcej osób bawiło na rynku, kiedy Anna Sobocińska zapowiedziała premierę "Łomżyńskiej kolędy na święta" (słowa: Mirosław R. Derewońko, motywy melodii: Tomasz Traczyk, kompozycja: Paweł Lipski). Wystąpili razem na żywo: Żaklina Olchowik (sopran), Magda Sinoff (alt), Tomasz Traczyk (tenor) i sprawny chór dziecięcy Studia Wokalnego eMDeK. - Bardzo mi się podobało to wykonanie, wokaliści występowali swobodnie, jakby długo się przygotowywali – oceniała słuchająca premierowego wykonania Beata Gędzius, która na Stary Rynek przyszła z 4,5-letnią córką Polą. - Piękna kolęda, uniwersalny tekst, pojawia się sytuacja na świecie. "Dwa tysiące dziwnych lat" kolędy trafnie nawiązuje do "Dziwny jest ten świat" Niemena.
Na scenie pojawili się też wokaliści innych grup: Senior Vita oraz Urszula Sulkowska i Franciszek Przybylski ze Studia Piosenki PopArt Bernarda Karwowskiego. Oryginalne stroje kolędników z gwiazdą zaprezentowali aktorzy amatorzy z Grupy WTZ Zakładów Spożywczych Bona. Po opłatku można było podjeść, dzięki wolontariuszom burs nr 1, 2 i 3 oraz "Wety" i "Budowlanki". - Dobrze, że Łomża organizuje wigilię mieszkańców, a nie bezdomnych – ocenił dyr. Jacek Pogorzelski z "1".
Biskup łomżyński Janusz Stepnowski wracając z wieczerzy do swego domu biskupiego, cieszył się z bliskości świąt Bożego Narodzenia A.D. 2015, zapowiadających spotkania rodzin, czasem raz do roku. Tylu z Łomży jest rozsianych po świecie: pracy ani godziwych zarobków nie mają na miejscu.

Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę