Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 12 maja 2021 napisz DONOS@

Zapłacili..., chcą wiedzieć i decydować

Główne zdjęcie
Wysypisko śmieci w Czartorii. (fot. UM Łomża)

Kilka godzin trwało burzliwe spotkanie prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego z wójtami i burmistrzami 18 okolicznych gmin. Samorządy te wraz z Łomżą, przy wsparciu dotacją UE, zbudowały na łomżyńskim wysypisku w Czartorii zakład unieszkodliwiania odpadów komunalnych, który stał się Rejonową Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Przed tygodniem z 4lomza.pl dowiedzieli się, że Zakład Gospodarowania Odpadami czyli miejska spółka zarządzająca wysypiskiem śmieci w Czartorii przygotowała podwyżkę opłat za dostarczane tu śmieci o ponad 50%. Wywołało to oburzenie i protesty samorządowców, którzy zażądali natychmiastowego spotkania z prezydentem Łomży i wyjaśnień. - Były i ostre słowa, ale mam nadzieję, że te spotkanie przyniesie dużo korzyści i dla samorządu Łomży i dla naszych gmin – mówi Andrzej Duda, burmistrz Kolna, gdzie na prośbę rezydenta Łomży zorganizowano spotkanie.

Jedna z plansz prezentacji przygotowanej przez prezesa ZGO Jana Perkowskiego. Pokazuje ona m.in. przychody i koszty spółki po pół roku zarządzania wysypiskiem w Czartorii.
Jedna z plansz prezentacji przygotowanej przez prezesa ZGO Jana Perkowskiego. Pokazuje ona m.in. przychody i koszty spółki po pół roku zarządzania wysypiskiem w Czartorii.

Jeszcze przed  spotkaniem z samorządowcami w Kolnie  prezydent Łomży zmienił ustalony w ubiegłym tygodniu cennik ZGO ograniczając skalę podwyżki do 20%. O tym większość wójtów i burmistrzów dowiedziała się dopiero w trakcie spotkania. Wraz z prezydentem przybył na nie także prezes ZGO Jan Perkowski. Przygotował on prezentację, która miała wójtom i burmistrzom wyjaśnić dlaczego jest podwyżka i dlaczego tak duża. Z prezentacji wynika m.in. że spółka w pół roku od przejęcia Czartorii osiągnęła ponad pół miliona złotych straty.
- Podwyżka jest konieczna, bo ceny do tej pory obowiązujące w Czartorii należą do najniższych w Polsce – mówił po spotkaniu gospodarz burmistrza Kolna. Jak wynika z relacji innych samorządowców to on wziął na siebie ciężar uspokojenia początkowo bardzo gwałtownej dyskusji. Włodarze okolicznych gmin wyrzucali, że gdy miasto potrzebowało od nich pieniędzy na realizację przedsięwzięcia, to zachowywało się bardzo miło, ale po wybudowaniu zakładu już nie, a teraz gminy te nie mają nic do powiedzenia.  - Chcemy przede wszystkim transparentności – opisuje dyskusję, łagodząc jej emocje, burmistrz Duda. - Generalnie spotkanie zakończyło się trzema ustaleniami.

Prezydent Mariusz Chrzanowski zobowiązał się do powołania do Rady Nadzorczej miejskiej spółki ZGO przedstawiciela gmin.
- Chcemy mieć informacje prawdziwe i na bieżąco, ale także wpływ na decyzje dotyczące zarządzania RIPOK w Czartorii – mówi burmistrz Duda wskazując, że źle się stało, że na początku gminy nie zawiązały wspólnej spółki z miastem, a jedynie dały Łomży pieniądze. - Myślę, że do powołania takiej spółki będzie musiało dojść, ale dopiero jak minie okres trwałości projeketu.
Drugie ustalenie sprowadza się do tego, że prezydent Łomży jeszcze raz przeanalizuje nowy cennik i poszuka oszczędności.
- Propozycja była taka, żeby ceny wzrosły o 10%. Może to się nie uda więc może 15%, ale na pewni nie ponad 50% jak było pierwotnie proponowane – mówi Duda dodając, że samorządowcy sugerowali, aby poszukać też oszczędności w kosztach działania spółki.
Trzecie ustalenie to wspólne wystąpienie gmin do Ministra środowiska o odłożenia o rok, a najlepiej 2 lata obowiązku palenia śmieci wysokokalorycznych i apel o podjęcie prac nad nowelizacja ustawy o gospodarce odpadami.
- To ta ustawa jest zarzewiem wszystkich konfliktów i problemów. To jest bubel prawny. Jej zapisy są bardzo nieprecyzyjne i wprowadzają zamieszanie – mówi burmistrz Kolna.

Burmistrz Kolna podkreśla, że bardzo się cieszy iż doszło do spotkania wszystkich gmin dostarczających śmieci do RIPOK w Czartorii.
- Były ostre słowa, ale z samouwielbienia nic dobrego nie wyniknie – mówi. - Muszę pochwalić prezydenta Chrzanowskiego, że spotkał się z nami niezwłocznie, bo kiedyś z tym bywało gorzej. Prezydent wziął te uwagi, że tak się wyrażę - na klatę i wierzę, że dalsza współpraca będzie układała się znacznie lepiej.

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę