Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 maja 2021 napisz DONOS@

Fotograficzny portret miasta

14. członków Ostrołęckiego Towarzystwa Fotograficznego i 6. dzieci z Małej Akademii Fotografii zaprezentowało w Galerii Pod Arkadami wystawę fotograficzną „Ostrołęka. Portret miasta”. – Pokazywaliśmy tę wystawę już w wielu miejscach, między innymi w partnerskim mieście Ostrołęki, Meppen w Dolnej Saksonii, gdzie cieszyła się ona sporym zainteresowaniem – mówi Zenon Kowalczyk, prowadzący Galerię Ostrołęka w Ostrołęckim Centrum Kultury. Wystawa to swoista rewizyta ostrołęckich fotografików w Łomży, po otwarciu w Ostrołęce ekspozycji dokonań łomżyńskich pasjonatów fotografii. – Mam nadzieję, że ta współpraca będzie głębsza, zaowocuje wspólnymi plenerami, a potem może wspólnymi wystawami! – mówi kierownik Galerii Pod Arkadami Przemysław Karwowski.

Istniejące od pięciu lat Ostrołęckie Towarzystwo Fotograficzne skupia obecnie 39. członków i wśród rozlicznych realizowanych przezeń projektów szczególne znaczenie ma utrwalanie na zdjęciach zmian zachodzących w ich mieście. Dlatego portret Ostrołęki w ich obiektywach to nie tylko klasyczny pejzaż przedstawiający starsze budynki czy zabytki, ale też dokumentowanie zmian zachodzących w obrębie miasta, pojawiania się nowych osiedli czy centrów handlowych.
– Wszystko po trosze się rozwija – zauważa Bogdan Białczak. – Dotacje unijne sprawiają, że mieszkańcy chcą to wykorzystać, dokładając do tego swoją pracę i swoje pieniądze i wciąż pojawia się coś nowego, szczególnie drogi. Różnica jest zasadnicza, teraz prawie wszędzie można dojechać asfaltem, gdy jeszcze niedawno ciężko było przedostać się samochodem.
– Pomysł wystawy powstał dwa lata temu – dodaje Zenon Kowalczyk. – Chcieliśmy zrobić taki w miarę kompleksowy obraz naszego miasta, chcieliśmy też połączyć tę wystawę z wydawnictwem, porządnym katalogiem albumowym. Wystąpiliśmy więc w konkursie ofert organizacji pozarządowych, w mieście też pomysł się spodobał i dostaliśmy odpowiednią kwotę, którą przeznaczyliśmy na druk tego wydawnictwa. 
Miasto to nie tylko budynki, ale też zamieszkujący je i stanowiący o jego charakterze ludzie, dlatego na zdjęciach nie brakuje też migawek z koncertów, imprez folklorystycznych czy sportowych, chociaż dominuje architektura, tak jak na poetyckich ujęciach autorstwa Bogdana Białczaka, prezentującego m. in. elektrociepłownię i zakład celulozowo-papierniczy, jedne z najbardziej charakterystycznych obiektów na mapie miasta. 
– To zdjęcie wygrało konkurs marszałka województwa mazowieckiego „Mazowsze bliskie sercu” – opowiada Bogdan Białczak. – Zrobiłem je ze składowiska popiołu elektrowni: po prostu trzeba być w odpowiednim miejscu i zrobić zdjęcie, bo taka sytuacja zdarza się najczęściej raz.
Ostrołęccy i łomżyńscy fotograficy zapowiadają, że jest to dopiero początek ich współpracy, a niektórzy z nich mieli już okazję zaznaczyć wcześniej swą obecność w sąsiednich miastach.
– Moje początki współpracy z Łomżą to  rok 1985 – wspomina Zenon Kowalczyk.  – Miałem wtedy wystawę w galerii BWA i prezentowałem swoje grafiki, powiązane nieco z technologią fotografii, bo były to prace nazywane przeze mnie światłorysami, rysunki na światłoczułym papierze fotograficznym.
– Chcemy, żeby się to rozwinęło – dodaje Bogdan Białczak. – Myślimy o zorganizowaniu plenerów fotograficznych, wspólnych wyjazdów z kolegami z Łomży, później ewentualnie wspólnej wystawie czy innych przedsięwzięciach – zobaczymy, jak to się rozwinie. 

Wojciech Chamryk

W Galerii Pod Arkadami do 13 stycznia 2016 r. można oglądać zdjęcia autorstwa:
Bogdana Białczaka, Daniela Ejsymonta, Katarzyny Gadzały, Jolanty Góralskiej, Zenona Kowalczyka, Pawła Krupy, Marka Kulikowskiego, Tomasza Lendo, Grzegorza Ludwickiego, Michała Nerwińskiego, Rafała Reddiga, Michała Szeląga, Grzegorza Szymańskiego, Adama Wołosza oraz 11-13-latków: Nikoli Andrzejczyk, Cypriana Buergera, Marcina Chabudzińskiego, Piotra Drężka, Marleny Mamińskiej i Marleny Pianki.

Fot. Leszek Wiśniewski

210510110729.png
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę