Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 14 maja 2021 napisz DONOS@

„Przyszłym pokoleniom powinniśmy pozostawić czyste i nieskażone środowisko”

Główne zdjęcie
Zrekultywowane wysypisko śmieci miasta Kolno

Wartość projektu sięga niemal 4,4 mln zł. Za te pieniądze w ciągu kilku miesięcy 10 gmin z województwa podlaskiego zrekultywowało część swoich starych wysypisk śmieci. - Przywróciliśmy dla środowiska naturalnego teren o łącznej powierzchni około 8 hektarów – mówi Andrzej Duda, burmistrz Kolna. To właśnie ten samorząd był „liderem projektu”, na który gminy pozyskały łącznie ponad 3,7 mln zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Zrekultywowane wysypisko śmieci miasta Kolno
Zrekultywowane wysypisko śmieci miasta Kolno
Andrzej Duda, burmistrz Kolna
Andrzej Duda, burmistrz Kolna
Józef Piątek, burmistrz Nowogrodu
Józef Piątek, burmistrz Nowogrodu
Andrzej Garlicki, zastępca prezydenta Łomży
Andrzej Garlicki, zastępca prezydenta Łomży

- Nasze stare wysypisko śmieci zlokalizowane jest przy ruchliwej drodze. Po każdej wichurze trzeba było z niej, ale także z okolicznych pól sprzątać poroznoszone przez wiatr stare reklamówki, czy inne lekkie śmieci – opowiada burmistrz Duda. - I to samo było w innych gminach. Stare śmietniska straszyły swym wyglądem i były zagrożeniem dla środowiska. Teraz to się zmieniło. Stare hałdy śmieci są zabezpieczone, przykryte i czyste. Można tam jeździć na rowerach, zimą z górki na sankach. Rośnie na nich trawa albo drzewa. Przy wszystkich 10 wysypiskach powstały też ścieżki edukacyjne, które mają uświadomić zwłaszcza dzieciom, ale także dorosłym mieszkańcom jak ważne jest dbanie o środowisko i jak niebezpieczne są produkowane przez nas śmieci. Bardzo się cieszę, że udało nam się to przedsięwzięcie wspólnie zrealizować – dodaje Andrzej Duda.
W Kolnie odbyło się uroczyste podsumowanie projektu na który przyjechali przedstawiciele wszystkich uczestniczących w nim gmin: Filipów, Grabowo, Hajnówka, Krypno, Kulesze Kościelne, Nowogród, Radziłów, Zbójna. W październiku do realizacji projektu dołączyło także Miasto Łomża. Jak podkreślał obecny na spotkaniu wiceprezydent Andrzej Garlicki w ramach projektu miasto zrekultywowało jedną z trzech wypełnionych już kwater wysypiska w Czartorii.
- Kosztorys tego zadania opiewał  na około 2,4 mln zł, ale po przetargach kwota ta spadłą do 880 tys. zł i aż 85% to dofinansowanie z WFOŚiGW, co wskazuje jak cenny był to dla nas projekt – mówi Garlicki.  
Samorządowcy uczestniczący w projekcie podkreślali wiodącą rolę lidera projektu – miasta Kolno i burmistrza Andrzeja Dudy.
- Dziękuję Andrzejowi (Dudzie – dop. red.) że odważył się być liderem, zresztą wiemy o tym nie od dziś – mówi Józef Piątek, burmistrz Nowogrodu wyrażając wdzięczność tym wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację przedsięwzięcia i mimo trudności sprawne jego przeprowadzenie.
Niektórzy z samorządowców już mówili o potrzebie kolejnych wspólnych działań, bo samodzielnie małe gminy, które w większości były zaangażowane w ten projekt, nie będą w stanie sięgać po wsparcie z funduszy unijnych.    
- Cieszę się, że to wszystko się udało – dodaje burmistrz Andrzej Duda. - Ekologia to wyzwanie naszych czasów. Przyszłym pokoleniom powinniśmy pozostawić czyste i nieskażone środowisko.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę