Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 03 czerwca 2023 napisz DONOS@

Łomżyńska Wieczerza Wigilijna z kolędą i sylwester z łomżyńską gwiazdą

Główne zdjęcie
Mariusz Chrzanowski i Łukasz Czech

Na Jarmark Bożonarodzeniowy i dzielenie się opłatkiem na Starym Rynku w niedzielę, 20. grudnia, zaprosił mieszkańców Łomży prezydent Mariusz Chrzanowski. Zapowiedział, że tego dnia po raz piąty zostanie przedstawiona oryginalna łomżyńska kolęda, zaś w ramach atrakcji uczestnicy przez półtorej godziny będą mogli zrobić sobie zdjęcie z „prawdziwym św. Mikołajem”, które dostaną w prezencie. Będą też potrawy wigilijne na które miasto – jak zaznaczył prezydent - przeznaczyło ponad 10 tys. zł. Siedem razy droższy będzie sylwester na Starym Rynku, gdzie gwiazdą zabawy będzie łomżyńskie discopolowe trio Piękni i Młodzi.

Katarzyna Sobocińska i Mariusz Chrzanowski
Katarzyna Sobocińska i Mariusz Chrzanowski
Katarzyna Sobocińska
Katarzyna Sobocińska

Prezydentowi Łomży towarzyszyła przy stole w sali konferencyjnej ratusza Katarzyna Sobocińska, emanująca energią przed świętami specjalistka służby leśnej z Nadleśnictwa Łomża. Opowiadała o inicjatywie edukacyjnej „Choinka z leśnikiem”. Składa się na nią, m.in., zachęta do wprowadzenia do domów żywych choinek z ich niepowtarzalnym i zdrowym zapachem. Choinki z plantacji będą sprzedawane w siedzibie nadleśnictwa przy ul. Nowogrodzkiej w Łomży. Oprócz tego, leśnicy dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych zorganizują zabawy przy robieniu ozdób z naturalnego materiału – sklejki brzozowej. Dzieci będą malowały bombki z życzeniami, z których największe trafią na wystawę świąteczną w holu wejściowym Urzędu Miejskiego. Zostanie też rozstrzygnięty konkurs na imię białego misia świetlnego rozmiaru olbrzymiego. Wpłynęło ponad 60 propozycji. Imiona dla misia można składać drogą mailową na adres: l.uscilowski@um.lomza.pl do 14 grudnia, licząc w zamian na nagrodę jury w postaci choinki lub wyróżnienie.

Ze Światłem z Betlejem oraz fajerwerkami
Jarmark Bożonarodzeniowy rozpocznie się w przedświąteczną niedzielę o godz. 10. Będzie na nim można kupić smakołyki na świąteczne stoły, ozdoby i rękodzieło. Łomżyńska Wieczerza Wigilijna początek będzie miała o godzinie 17. Harcerze Hufca Nadnarwiańskiego ZHP wniosą Betlejemskie Światło Pokoju. Wówczas mieszkańcy i przedstawiciele władz oraz instytucji – według określenia prezydenta Chrzanowskiego – jak jedna wielka łomżyńska rodzina podzielą się opłatkiem i złożą sobie nawzajem życzenia. Miejskiej wigilii towarzyszyć będą wspomnienia o tych, którzy odeszli, i występy grup wokalno-muzycznych: Soli Deo i z Miejskiego Domu Kultury DŚT. Prezydent jako pierwszy obwieścił, że po raz piąty powstaje oryginalna, autorska „Łomżyńska kolęda na święta Anno Domini 2015”. Autorem tekstu jest inicjator przedsięwzięcia Mirosław Robert Derewońko, dziennikarz 4lomza.pl. Melodię stworzył absolwent Liceum Plastycznego w Łomży, gitarzysta Tomasz Traczyk. Razem z nim główną solistką będzie wokalistka i skrzypaczka Żaklina Olchowik, współpracująca z Filharmonią Kameralną. Solistów, także młodszego pokolenia: Maję Karwowską i Mateusza Niksę, i towarzyszące Studio Wokalne eMDeK przygotowuje Magda Sinoff z MDK DŚT. Współkompozycją i aranżacją instrumentalną zajął się Paweł Lipski, wybitny pianista z Łomży i realizator muzyczny, m.in., nowej płyty Klezmafour. Zaprosił do współpracy sekcję łomżyńskich muzyków: Przemysław Kamiński (gitara), Artur Pawelczyk (gitara basowa), Adam Mordasiewicz (perkusja), skrzypaczki PSM, klarnecistów i saksofonistów: Mateusza Kurkowskiego i Sławomira Dubowskiego, realizatora nagrania kolędy 2015. Główny mecenas projektu to Zakłady Spożywcze BONA, sponsor wspierający - Urząd Miejski w Łomży, opiekę merytoryczną roztacza MDK-DŚT.
Tradycyjne potrawy wigilijne przygotują tradycyjnie: „Weta”, „Budowlanka” i bursy nr 1, 2 i 3.

Sylwestrowa zabawa z Piękni i Młodzi
Zabawa sylwestrowa na Starym Rynku i powitanie Nowego Roku 2016 ma się odbyć z większym rozmachem, niż rok temu, kiedy organizatorzy mieli niecałe trzy tygodnie na przygotowania. Tym razem dysponują budżetem 70 tys. zł, dzięki czemu impreza została zgłoszona jako masowa na ok. 2 i pół tysiąca osób. Będzie chroniona przez agencję, policję, straż miejską. Nie będzie można na nią wnieść alkoholu i przynajmniej Stary Rynek uchroni dzieci i młodych przed wniesieniem plagi pijaństwa ze starego w nowy rok. Początek w czwartek, 31. grudnia, o godz. 21.45, zakończenie o godz. 1.30 w piątek. Wystąpią: hiphopowo-popowe Verba, ukraińska piosenkarka Anna Zladuk, nowoczesna skrzypaczka Marta Nanowska z aranżacjami przebojów i Piękni i Młodzi. Prezydent podziękował kilkunastu firmom z Łomży za wsparcie wycenionej na 70 tys. zł zabawy pod niebem.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę