Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Radni żądają szczegółowych wyliczeń podwyżek podatku śmieciowego

Główne zdjęcie
stawki opłat za śmieci w Łomży - stare i nowe proponowane przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego

Komisja Gospodarki Komunalnej Rady Miasta Łomża nie zaopiniowała prezydenckiej propozycji horrendalnego wzrostu stawek podatku śmieciowego. Radni chcą poznać rzeczywiste koszty funkcjonowania gospodarki śmieciowej w mieście i poznać wyliczenia kosztów miejskiej spółki śmieciowej. - Prezydent ma jeszcze czas, aby te wyliczenia przedstawić. Jeśli to zrobi komisja zbierze się w trybie nagłym i rozpatrzy wniosek, jeśli nie – to na przyszłotygodniowej sesji Rady Miasta będziemy wnioskować o zdjęcie tego punktu z porządku obrad – mówi przewodniczący KGK Witold Chludziński.

Przypomnijmy na początku tygodnia prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski przesłał radnym projekt podwyżek opłat za śmieci w Łomży. Stawki mogą wzrosnąć o blisko 50 % w stosunku do obecnych. W największym stopniu podwyżki odczują mieszkańcy bloków. W przypadku domów jednorodzinnych opłata ma wzrosnąć o około 30%. Nowy cennik, jeśli zatwierdzą go radni miasta w najbliższą środę, ma obowiązywać od 1. stycznia 2016 roku.

Prezydent tłumaczy, że konieczność zmiany stawek spowodowana jest wzrostem kosztów przyjmowania odpadów przez Zakład Gospodarowania Odpadami Sp. z o.o., czyli miejska spółkę, która zarządza wysypiskiem śmieci w Czartorii koło Miastkowa. Te mają wzrosnąć przede wszystkim za sprawą obowiązku spalania części śmieci po nowym roku. W efekcie koszty całej gospodarki śmieciowej Łomży miałby wzrosnąć z ok. 4,4 mln zł w tym roku do ponad 5,9 mln zł w przyszłym roku.
Radni z Komisji Gospodarki Komunalnej, którzy podczas wczorajszego posiedzenia mieli wypracować opinię na temat wniosku prezydenta dotyczącego wzrostu stawek opłaty za śmieci chcą poznać szczegółowe wyliczenia tych kosztów. Od ich przedstawienia uzależniają dalsze procedowanie nad wnioskiem.

Wcześniej z takimi samymi żądaniami do prezydenta Chrzanowskiego zwrócili się wójtowie i burmistrzowie okolicznych gmin, którzy wraz z Łomżą budowali kilka lat temu zakład przetwarzania odpadów w Czartorii i teraz dostarczają tu swoje śmieci.

zobacz: 
Chrzanowski chce horrendalnie podnieść opłaty za śmieci w Łomży
Bunt samorządowców przeciw polityce śmieciowej Łomży?

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę