Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Paczki od Mikołaja i pieniądze od MOPS na święta

- Tradycyjnie na koniec roku wygospodarowaliśmy trochę więcej pieniędzy, żeby objęte naszą opieką rodziny miały obfitsze, smakowitsze i weselsze święta Bożego Narodzenia 2015 – opowiada Wiesław Jagielak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łomży. - Część rodzin otrzyma zasiłki celowe, część – paczki ze słodyczami dla dzieci, natomiast jeszcze inni – paczki żywnościowe. Planujemy na świąteczne wsparcie i prezenty wydać około 150 tysięcy złotych.

Około 100 rodzin otrzyma zasiłki celowe na zakup żywności świątecznej, na co MOPS planuje wydać w grudniu około 20 tysięcy złotych, ale kwota ta może ulec zwiększeniu, ponieważ jeszcze obecnie realizowane są decyzje w sprawie beneficjentów pomocy społecznej. Około 700 dzieci otrzyma pokaźne paczki słodkości od Mikołaja, któremu pomogą je przygotować pracownicy socjalni MOPS. To niespodzianka, ale chyba można spodziewać się czekolad i lizaków, wafelków i cukierków. Wartość podarków łącznie wyniesie ok. 28 000 zł, czyli średnio po 40 zł na paczkę. Oprócz tego, 750 ubogich rodzin w Łomży dostanie paczki żywnościowe. Znajdą się w nich, m.in., cukier, mąka i makaron, ale i konserwy mięsne i rybne oraz owoce i warzywa w puszkach. Wartość takiej paczki dla 300 „rodzin jednoosobowych” wyniesie 80 zł, dla 250 rodzin 2- i 3-osobowych – 150 zł, zaś dla około 200 rodzin 4-osobowych i większych – 240 zł, na co łącznie MOPS zarezerwował w swoim budżecie 100 tys. zł. - Wolimy dać paczkę z konkretnymi produktami, bo wiemy, że pieniądze te nie zostaną wydane na głupoty, zwłaszcza na alkohol i na papierosy – uzasadnia sens swojej decyzji dyrektor Jagielak. - Niektórym z naszych podopiecznych brak zmysłu gospodarności i zapobiegliwości, żeby samemu zadbać o zgromadzenie zapasów w domowej spiżarni. Niestety, w tych środowiskach są egoistyczni nałogowi palacze, a my im przypominamy, że są w ich rodzinach również ich dzieci, które należy chronić przed głodem nie tylko w święta i trującym, rakotwórczym dymem na co dzień. Na pewno zdrowiej jest przy choince smacznie zjeść.
Prezenty będzie można odbierać 16., 17. i 18. grudnia od godz. 10. do 14. w hurtowniach: Tomex przy alei Piłsudskiego 40 i Drobiarz przy ul. Ciepłej 20. - Wpadliśmy ostatnio na jeszcze jeden pomysł – dodaje dyrektor MOPS. - Zaoszczędziliśmy z budżetu wojewody na dożywianiu, za to kupimy konserwy za ok. 50 tys. zł. Zakupimy jeszcze w tym roku, a rozdamy przed Wielkanocą.
W ubiegłym roku opieką MOPS było objętych 2615 osób w 1732 rodzinach. W roku 2015 rodzin korzystających w różnym stopniu z różnych form pomocy MOPS jest  w Łomży około 1800.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę