Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 10 maja 2021 napisz DONOS@

Ile kosztują śmieci Łomży?

Główne zdjęcie
fot. UM Łomża

Od połowy 2013 roku śmieci wytwarzane przez mieszkańców Łomży są własnością tego miasta. Samorząd ma je zebrać, wywieźć na wysypisko, zagospodarować i koszty rozłożyć na mieszkańców, którzy muszą je pokryć opłacając tzw. podatek śmieciowy. Ile zatem wynoszą te koszty? Okazuje się, że różnie w różnych latach.

Gorączkowa dyskusja o tym jak naliczyć podatek śmieciowy w Łomży przetoczyła się przez miasto w 2012 roku. Płacone do dziś stawki opłat za śmieci formalnie zostały przyjęte przez radnych miasta w kwietniu 2013 roku, a „nowa gospodarka śmieciowa” zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2013 roku.
Z oficjalnych miejscach dokumentów wynika, że wówczas - tylko w drugiej połowie roku - cały system kosztował mieszkańców 2 mln 116 tys. 344 zł. W kolejnym roku 2014 – koszty miejskiej gospodarki śmieciowej wyniosły 4 mln 1 tys. 290 zł. Była to kwota o 288 tysięcy złotych niższa niż miasto zebrało od mieszkańców z tytułu podatki śmieciowego. Jeszcze w lutym tego roku ratusz przekazywał, że nadwyżka zostanie wykorzystana do zbilansowania wyższych kosztów odbierania i transportu odpadów do zakładu w Czartorii w latach 2015 -2016. Od stycznia do połowy 2016 roku obowiązuje nowa umowa pomiędzy miastem, a zbierającą i wywożącym śmieci firma Błysk. I choć zgodnie z nią koszty wywozu śmieci  zdrożały o 232 tys. zł (do kwoty 1 mln 337 tys 158 zł), to cały system gospodarowania odpadami już o niemal dwa razy tyle. Z przedstawionych przez prezydenta wyliczeń wynika, że w w 2015 roku ma on nas kosztować 4 mln 438 tys. 304 zł – czyli o ponad 10% więcej niż w 2014 roku.

Okazuje się, że dopiero od nowego roku koszty gospodarowania odpadami poszybują w górę. Na 2016 rok szacowane są one aż na 5 mln 922 tys. 964 zł. To o niemal 1,5 mln zł więcej niż mają wynieść w tym roku. Co ważne wzrost dotyczy niemal wyłącznie zagospodarowania odpadów w Czartorii, bo koszty zebrania śmieci w mieście ich dowiezienia na wysypisko są szacowane na takim samym poziomie jak w tym roku.
W związku z tym prezydent przedstawił radnym nowe wyliczenia podatku śmieciowego, który mieszkańcy Łomży mają płacić od 1 stycznia 2016 roku. Stawki mają wzrosnąć nawet o blisko 50% w stosunku do obecnych. W największym stopniu podwyżki odczują mieszkańcy bloków. W przypadku domów jednorodzinnych podwyżka opłat ma być niższa o około 30%. (zobacz: Chrzanowski chce horrendalnie podnieść opłaty za śmieci w Łomży) Punkt dotyczący wzrostu opłat za śmieci znalazł się w proponowanym porządku obrad najbliższej Rady Miasta planowanej na przyszłą środę – 16 grudnia.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę