Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 06 czerwca 2023 napisz DONOS@

Mikołajkowa niedziela w ROK-u

Można było kupić stroiki świąteczne, słodycze i rękodzieło artystyczne – idealne do ozdobienia domu w czasie świąt oraz na prezenty. W siedzibie Regionalnego Ośrodka Kultury odbyły się tradycyjne już Mikołajkowe Targi Twórczości Artystycznej. – Przychodzimy tu już od kilku ładnych lat – mówi pani Krystyna. – Zawsze szukam czegoś gustownego i niepowtarzalnego, najczęściej zabawek dla wnuczków czy ozdób, a wybór jest tak duży, że nigdy nie wychodzę stąd z pustymi rękami!

Mieszkańcy Łomży chętnie korzystali z możliwości nabycia świątecznych ozdób i ręcznie wykonanych artystycznych drobiazgów, szczególnie, że artyści amatorzy i twórcy ludowi nie zawiedli, przybywając licznie i z bardzo urozmaiconą ofertą.
– Taka ilość, 40 – 50 wystawców, jest przy jarmarku wielkanocnym, kiedy mamy do dyspozycji dwie sale, a tym roku na bożonarodzeniowym mamy aż 42 wystawców, w tym wielu spoza Łomży – nie kryje radości Izabela Cierpikowska z ROK.
Wśród stoisk twórców indywidualnych wyróżniały się takie, gdzie dochód ze sprzedaży miał być przeznaczony na cele charytatywne bądź wsparcie osób potrzebujących pomocy: warsztatu terapii zajęciowej z Marianowa, stowarzyszenia „Razem więcej” z Ostrowi czy ośrodka rehabilitacji dziennej dla dzieci w Kisielnicy.
– Sprzedajemy choinki z piórek, makaronu i papierowe, szopki, bombki z papieru i kartki świąteczne – mówi Aleksandra Twardowska. – Przygotowywaliśmy się do tego od miesiąca – dwóch, z pomocą innych wolontariuszy, uczniów szkół w Jeziorku i Kisielnicy i rodziców pacjentów.
– Mamy też stroiki i kieliszki decoupage – dodaje Aleksandra Cierpikowska. – Chcemy sprawić, żeby niepełnosprawnym dzieciom w Kisielnicy ćwiczyło się lepiej!
Szczytne cele sprowadziły też na kiermasz innych wystawców, tak jak goszczącą po raz pierwszy na targach Renatę Orchowską-Kowalczyk z Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży. – Prace na kiermasz zostały wykonane z wychowankami podczas zajęć przysposabiających do pracy – mówi nauczycielka. – Są to dekoracje świąteczne, aniołki, ale też całoroczne, np. kolorowe ptaszki. Zarobione w ten sposób pieniądze zamierzamy przeznaczyć na zakup materiałów do dalszej pracy.

Targom, już po raz piąty, towarzyszył festiwal piosenki świątecznej „Gwiazdkowe nutki”.  W czterech kategoriach wystąpiło aż 90. młodych wokalistów. Oceniało ich jury w składzie: Żaklina Olchowik, Joanna Ewa Zawłocka i Alicja Pyczot, przyznając pierwsze miejsca Annie Dziewie (przedszkolaki 4-6 lat),  Aleksandrze Sokołowskiej (szkoły podstawowe klas I-III), Patrycji Grabowskiej (klasy IV- VI) i Laurze Narolewskiej (gimnazja/szkoły średnie).
Ogłoszono też wyniki powiatowego konkursu plastycznego „Łomżyńskie tradycje bożonarodzeniowe”. Wpłynęło nań 376 prac, spośród których jurorzy: Jarosław Cholewicki, Teresa Matuszelańska i Izabela Cierpikowska nagrodzili i wyróżnili 18, a najlepszymi okazali się: Kinga Jankowska, uczennica II klasy Szkoły Podstawowej w Kupiskach, szóstoklasistka Małgorzata Rolka ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Łomży oraz Dominika Turowska z klasy III Katolickiego Gimnazjum w Łomży.
– Bardzo podoba mi się pomysł połączenia kilku takich wydarzeń związanych ze świętami w ramach jednej imprezy – ocenia pani Maria. – Widzę, że nie tylko ja przyszłam tu dziś z przyjemnością, bo nie tylko można było kupić coś ładnego, ale też posłuchać kolęd, napić się pysznej herbatki, generalnie miło spędzić czas w przesympatycznej, już takiej trochę świątecznej, atmosferze!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę