Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Samorządy walczą o rządowe dotacje na drogi

Główne zdjęcie
Fragment wstępnej listy rankingowej dróg gminnych (obejmuje drogi z regionu łomżyńskiego) do dofinansowania w 2016 r. w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016–2019

Gminy Łomża, Zambrów, Rajgród, Grajewo, Kobylin Borzymy i Miastkowo mają szansę na uzyskanie dofinansowania rządowego do planowanych na przyszły rok inwestycji drogowych. Podlaski Urząd Wojewódzki opublikował wstępną listę rankingową wniosków o dofinansowanie zadań zgłoszonych do dofinansowania na 2016 r. w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016–2019. W tym roku do podziału na przyszłoroczne inwestycje drogowe jest 47,5 mln zł (połowa środków na drogi gminne, a druga na powiatowe) natomiast samorządy z województwa zgłosiły ponad 90 wniosków z zapotrzebowaniem na ponad 107 mln zł.

Wśród dróg gminnych najwyżej z „naszych” na 11. miejscu na liście jest wniosek gminy Zambrów dotyczący rozbudowy drogi Krajewo-Korytki – Krajewo-Łętowo. Tuż za nim jest wniosek gminy Łomża dotyczący dalszej realizacji – już trzeciego etapu - ul. Dwornej w Starych Kupiskach, stanowiącej łącznik pomiędzy drogą krajową nr 61 Łomża - Ostrołęka, a drogą wojewódzka 645 Łomża - Nowogród oraz drogi Modzele Skudosze – Modzele Wypychy. W sumie obie drogi maja ponad 3 km długości, a całkowity koszt inwestycji przekracza 2,8 mln zł, przy czym połowa środków ma pochodzić z programu „schetynówek”.
W najbliższej okolicy Łomży pieniądze na drogę powinna otrzymać także gmina Miastkowo. Jej wniosek dotyczący przebudowy ok. 1 km drogi jest na 17. miejscu listy rankingowej, a pula środków kończy się ok. 20 pozycji.

Natomiast wszystko wskazuje na to, że wsparcia nie otrzyma Łomża, która zabiegała o blisko 2,5 mln zł dofinansowania na budowę ul. Wiosennej wraz z odwodnieniem ul. Zawady Przedmieście. Projekt miasta znalazł się na 34. miejscu sporządzonej przez Podlaski Urząd Wojewódzki wstępnej listy rankingowej wniosków dotyczących dróg gminnych.

Z listy dróg powiatowych szanse na dofinansowanie mają powiaty wysokomazowiecki i grajewski. Pierwszy z nich złożył dwa wnioski na łącznie ok. 13,5 km dróg, które znalazły się na 5. i 9. miejscu listy rankingowej. Drugi też złożył dwa wnioski przy czym ten na przebudowę 2,4 km drogi Wąsosz- Komosewo – Bagienice jest na miejscu 8., a wniosek na przebudowę 3,5 km drogi z Grajewa w kierunku Szczuczyna jest na miejscu 15.
Tuż za nim jest wniosek Powiatu Łomżyńskiego dotyczący przebudowy drogi ze wsi Osobne do Śniadowa. Ta inwestycja – 2,8 km drogi - szacowana jest na ok. 3 mln zł przy czym powoła środków miałaby pochodzić z dotacji. Niestety pula środków na drogi powiatowe kończy się na 10. pozycji.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę