Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 15 lipca 2024 napisz DONOS@

Ostatni w kraju polonez karetka z Łomży

Główne zdjęcie
Ostatnia droga, do drugiego życia

To była ostatnia jeżdżąca karetka pogotowia na bazie poloneza w kraju. Wyprodukowany w 1998 roku polonez od 2009 roku służył w działającej przy parafii Krzyża Świętego w Łomży Grupie Ratowniczej „Nadzieja”. We wtorek rano wyruszył w ostatnią swą podróż – na lawecie do Muzeum Ratownictwa w Krakowie. - Łza się w oku kręci, bo to była pierwsza kraterka w naszej flocie – mówi ks. dr Radosław Kubeł, twórca i opiekun GR „Nadzieja”. Członkowie Grupy poloneza żegnali z radością. Poza sentymentem nie miał atutów. Za mały, zbyt ciasny, nie spełnia żadnych norm i rdza się o niego upomina...

Parafialna GR „Nadzieja” powstała w 2008 roku, a pierwsza karetkę poloneza grupa otrzymała z demobilu ze szpitala w kolejnym roku. Michał Nawrocki i Patryk Wityński w grupie ratowniczej też działają od tego czasu. Mówią, że jeszcze w ostatni czwartek samochodem tym pojechali na akcję – do szkoły w Łomży, aby dzieciom opowiada i pokazywać jak udziela się pierwszej pomocy.
- Ten samochód jako karetka już dawno mnie jeździ – opowiadał Michał Nawrocki. - Kiedyś, gdy go otrzymaliśmy był jeszcze wyposażony w nosze, na których pacjenta można było wsunąć, bo zamiast kanapy z tyły miał tylko jedno siedzenie. My mamy dwie inne duże karetki, więc go przerobiliśmy, aby mogło było podróżować w nim 5 osób. Poloneza wykorzystywaliśmy podczas szkoleń czy do poszukiwań zaginionych - dodaje.  
Poza polonezem GR „Nadzieja”, która liczy 136 członków, na stanie ma także dwie duże karetki, transportera do przewozu  9 osób, małą służbową toyotę yaris i niebawem dołączy jeszcze terenowego land rovera. Samochód otrzymała z demobilu od Straży Granicznej i teraz w warsztacie mechanicznym dostosowywany jest do potrzeb ratowniczych. Od kilku miesięcy GR „Nadziej” prowadzi też akcję w której zbiera środki na zakup nowego ambulansu ratunkowego, który ma zastąpić wysłużonego i już całkowicie wyeksploatowanego Fiata Ducato z 1997.
- Powoli zbieramy te środki - mówi ks. Radosław Kubeł. - Kwota, którą musimy zebrać, aby wymienić naszą karetkę waha się od 100 000 do 150 000 zł, ale pomoc w zakupie ambulansu deklarują też samorządowcy, więc mam nadzieję, że uda nam się zakończyć tę akcję z sukcesem.
Wszyscy, którzy chcą i mogą nas wesprzeć Stowarzyszenie w zakupie nowego ambulansu wpłat mogą dokonywać na konto bankowe: 94 1020 1332 0000 1102 0205 6406 z dopiskiem „darowizna na cele statutowe: zakup ambulansu”.

Muzeum Ratownictwa w Krakowie, do którego trafi stary polonez z Łomży – jak zaznacza ks Kubeł ostatnia jeżdżąca w kraju karetka pogotowia - jest jedyną w Polsce placówką, która gromadzi eksponaty związane z różnymi dziedzinami ratownictwa medycznego, ale także lotniczego, górskiego, morskiego, drogowego oraz, szeroko rozumianym ratownictwem pożarniczym. Na stanie ma ponad 40 pojazdów ratowniczych, w tym karetki pogotowia, sanitarki wojskowe, wozy strażackie, radiowozy Policji/MO, kadłub śmigłowca ratowniczego „Sokół” oraz wyposażenie, mundury, stare mapy, dokumenty i modele – pojazdów, statków powietrznych itp.

Foto: Ostatnia droga, do drugiego życia
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Ks. dr Radosław Kubeł, twórca i opiekun GR „Nadzieja”
Foto:
Foto: Ostatni wyjazd na swoich kołach
Foto: Już na lawecie
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę