Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 18 czerwca 2021 napisz DONOS@

Dworzec kłopotów

Na ten rok 15 tys. zł na przyszły 350 tys. zł - takie środki wydziela miasto na dworzec autobusowy, którym przez ostatnie 21 lat zarządzał PKS Łomża, a od wtorku zarządza Urząd Miejski, bo miasto jest właścicielem obiektu, który – jak już wszyscy przyznają – generuje straty. - Miasto prowadziło rozmowy z kilkoma podmiotami wstępnie zainteresowanymi zarządzaniem dworcem, ale wszystkie wycofały się z negocjacji ze względu na zapisy ustawy o publicznym transporcie zbiorowym – podaje Łukasz Czech z ratusza wskazując, że przepisy te dopuszczają pobieranie opłat za zatrzymanie autobusu w maksymalnej wysokości 1 zł. - Jest to stawka, która nie pokryje kosztów utrzymania dworca – dodaje.

Dworzec autobusowy u zbiegu Sikorskiego i Legionów miasto Łomża przejęło od PKS Łomża od 1 grudnia 2015 roku. Rok wcześniej PKS Łomża czyli spółka należąca do samorządu województwa, która administrowała dworcem na bazie umowy z 1995 roku wypowiedziała tę umowę – chcąc negocjować warunki najmu. Wówczas prezes PKS Łomża Grzegorz Rytlewski mówił, że spółka dokłada do dworca ok. 90 tys. zł rocznie. Wczoraj ciesząc się, że okres rocznego wypowiedzenia minął i dworzec mógł miastu oddać, szacował, że dzięki temu oszczędności na działalności gospodarczej wyniosą około pół miliona złotych.
Gdzie jeden zaoszczędził drugi musi dołożyć... Od 1 grudnia br., dworcem autobusowym w Łomży zarządza Prezydent Miasta, zaś za obsługę techniczną obiektu odpowiada Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży, które jako zakład budżetowy, nie może być jego zarządcą.
- Dyżurnymi ruchu od dnia dzisiejszego (wtorku, 1 grudnia – dop. red.) są pracownicy zatrudnieni w MPGKiM. Informację dla podróżnych oraz kasę biletową, na mocy odrębnej umowy prowadzą pracownicy PKS-u – przekazuje Łukasz Czech z ratusza.
Jeszcze wczoraj prezydent Łomży wygospodarował w budżecie miasta 15 tys. zł na administrowanie dworcem autobusowym. Na utrzymanie obiektu w przyszłorocznym budżecie miasta zapisano kwotę 350 tys. zł.
Obecnie z dworca autobusowego w Łomży korzysta 17 firm przewozowych na zasadach określonych umową zawartą z PKS-em, jednak niebawem będą one korzystały z obiektu za zgodą wydawaną przez Prezydenta Miasta. Ratusz chce aby wszyscy przewoźnicy musieli tu zajeżdżać dlatego likwidowane są przystanki komunikacji dalekobieżnej zlokalizowane poza dworcem. Jak informuje Czech wszyscy przewoźnicy, zatrzymujący się jeszcze niedawno na przystanku koło Lidla, przenieśli się już na dworzec i do uregulowania został jeszcze jeden przewoźnik, którego samochody zatrzymują się dwa razy w tygodniu na przystanku koło Centrum 4 Plus.
- Możliwość utworzenia na dworcu przystanków niektórych linii komunikacji miejskiej rozważa także Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji – informuje miejski urzędnik.
Za każde jedno zatrzymanie na dworcu właściciele autobusów będą płacić po 1 zł. Wielkich pieniędzy z tego nie będzie, dlatego w planach jest też utworzenie na terenie dworca płatnego parkingu dla autobusów.
- Docelowo, w porozumieniu z prywatnym podmiotem, w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego, planowana jest całkowita przebudowa dworca autobusowego na centrum komunikacyjno – handlowe – przypomina Czech. - Rozmowy w tej sprawie są prowadzone z trzema potencjalnymi partnerami.
Warto dodać, że „rozmowy te” formalnie toczą się już od wiosny 2013 roku.

210618123923.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę