Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

„Adam Chętnik– syn Kurpiów, obywatel świata”

Główne zdjęcie
fot. MBP Łomża

Agata Błaszkiewicz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży zwyciężyła w konkursie „Adam Chętnik–syn Kurpiów, obywatel świata”. Konkurs wiedzy o urodzonym w Nowogrodzie etnografie, muzealniku, badaczu kultury regionalnej, założycielu skansenu w Nowogrodzie oraz Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna. 2015 rok w województwie podlaskim został ogłoszony przez Sejmik Rokiem Adama Chętnika.

Rok Chętnika ogłoszono w związku z przypadającą w tym roku 130. rocznicą jego urodzin (1885–1967).  Konkurs miał przybliżyć życie jego i dokonania. Wzięło w nim udział ośmioro uczniów I Liceum Ogólnokształcącego  im. Tadeusza Kościuszki, Publicznego Gimnazjum  im. Noblistów Polskich nr 1 oraz Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych. Konkurs składał się z dwóch części – pisemnego testu i ustnych odpowiedzi na pytania. W komisji  zasiedli Urszula Kuczyńska, kierownik skansenu w Nowogrodzie jako przewodnicząca oraz Jolanta Wądołowska i Elżbieta Ziółkowska.
Zmagania wygrała Agata Błaszkiewicz, uczennica klasy III d I Liceum Ogólnokształcącego  im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, która najszybciej rozwiązała test i zdobyła najwięcej punktów w części ustnej.
– Jeśli chodzi o część pisemną konkurs nie był zbyt trudny – mówi Agata Błaszkiewicz. – W części ustnej pytania były już trudniejsze, problem z nimi był taki, że niektóre dotyczyły Nowogrodu i były bardzo szczegółowe.
W nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca uczennica otrzymał 300 zł. Ciesząc się z wygranej mówiła, że przydadzą się nie z powodu zbliżających się jej 18. urodzin, ale ze względu na nadchodzące święta, na które chce kupić znajomym prezenty.
Drugie miejsce zajął Mateusz Linko z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży.
– Test był dosyć trudny, w drugim etapie pytania były jeszcze bardziej szczegółowe, ale pomogło mi to, że mieszkam w Nowogrodzie i często bywam w skansenie – mówi Mateusz.
On w nagrodę otrzymał 200 zł, które zapewne przeznaczy na coś związanego z komputerami „ponieważ interesuje się informatyką”. Trzecią nagrodę – 150 zł – wywalczyła Kamila Zach także z Publicznego Gimnazjum nr 1, która  wyprzedziła swe szkolne koleżanki, Julię Krajzę i Marię Pardo, raptem o pół punktu.
– Pytania w konkursie rzeczywiście były trudne i bardzo szczegółowe, ale sądzę, że udział w nim wzięły dzieci i młodzież zainteresowane tematem – ocenia przewodnicząca jury Urszula Kuczyńska. – Jestem pełna podziwu dla ich wiedzy, dlatego, że wiele tytułów, pojęć i określeń pochodziło z innej epoki i dla nich mogły być bardzo, bardzo obce – tym większe uznanie! 130. rocznica urodzin Adama Chętnika jest dobrym pretekstem do organizowania takich imprez czy konkursów. Myślę, że gdyby ich nie było, to zapewne do młodzieży nie dotarłaby wiedza o jego osobie, bo jednak pozostaje on poza zakresem zainteresowań młodych ludzi. I takie konkursy uświadamiają młodzieży, że istniał ktoś taki jak Adam Chętnik, który walczył o naszą tożsamość, żebyśmy wiedzieli, że pochodzimy z tego regionu i powinniśmy być z tego dumni!

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę