Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Nowy sprzęt łomżyńskich strażaków

Ponad 2 miliony 700 tysięcy złotych kosztowały samochody i sprzęt jaki w tym roku trafił do strażaków w Łomży. To samochód wężowy, średni samochód ratownictwa chemicznego, motopompa przewoźna do wody zanieczyszczonej na przyczepie, agregat prądotwórczy przewoźny o mocy 100 kVA na przyczepie oraz quad z przyczepą. W piątek strażacy oficjalnie się nim pochwalili. - W tym roku jeszcze mamy otrzymać nowy średni samochód ratowniczo - gaśniczy, który ma być naszym nr 1. samochodów wyjazdowych – mówi bryg. Grzegorz Wilczyński zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Łomży.

Zakup samochodów i sprzętu, które pokazano w piątek, był możliwy dzięki realizacji   z realizacją przez Komendę Głowna PSP dwóch projektów współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko obejmujących swym zasięgiem wszystkie województwa. W sumie w ramach tych inicjatyw strażacy z województwa podlaskiego wzbogacili się o narzędzia do prowadzenia działań ratowniczych o łącznej wartości ponad 20 mln zł.
- Sprzęt, który trafił do Łomży to sprzęt typowo specjalistyczny – wyjaśnia komendant Wilczyński. - Samochód wężowy służy do przetłaczanie wody na duże odległości. Łączna długość jego węży wynosi 3,6 km.
Podobnie specjalistyczny jest także samochód ratownictwa chemicznego. Może być wykorzystany np. w trakcie wypadku drogowego dużej cysterny choćby do przepompowania znajdującego się wewnątrz zbiorników paliwa. Wyposażony jest on m.in. aparaty powietrzne i maski gazowe, specjalistyczne ubrania ochronne dla strażaków, sorbenty i neutralizatory środków chemicznych, czy podręczny sprzęt gaśniczy.
Nowa motopompa zapewnia dużą wydajność pobierania wody – do 800 tysięcy litrów na godzinę, a quad jest np. na wypadek powodzi, a dzięki niemu będzie można dotrzeć w miejsca trudno dostępne dla samochodów gaśniczych.
Najważniejszym tegorocznym zakupem ma być średni samochód ratowniczko - gaśniczy. Strażacy z Łomży ciągle na niego czekają. Według zapowiedzi ma być przekazany w połowie grudnia. Ten samochód będzie tym z którego najczęściej będą korzystać strażacy - dlatego gdy dojedzie do miasta otrzyma nr 1.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę