środa, 22 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Szakale dotarły nad Biebrzę

Do doliny Biebrzy dotarł kolejny nowy gatunek – szakal złocisty (Canis aureus). Zwierzęta te zaobserwowano nad Biebrzą w maju i czerwcu tego roku, a wiarygodność tych informacji została ostatecznie potwierdzona przez naukowców z Instytutu Badania Ssaków PAN w Białowieży - poinformował na stronie internetowej Biebrzańskiego Parku Narodowego dr Krzysztof Frąckiel. Jak podkreśla w odróżnieniu od gatunków obcych jak np. norka amerykańska, szakala złocistego nie należy zaliczać do tej grupy. Zdaniem naukowca jego pojawienie się w dolinie Biebrzy ma związek z naturalną ekspansją gatunku i może być związane ze zjawiskiem ocieplania się klimatu.

Fot. Adam Doliwka, Gugny 1.05.2015 (źródło: www.biebrza.org.pl)
Fot. Adam Doliwka, Gugny 1.05.2015 (źródło: www.biebrza.org.pl)

Jak czytamy w informacji na stronie Biebrzańskiego Parku Narodowego (Szakal złocisty – obcy czy swój?) naturalnym obszarem występowania szakala złocistego jest południowa Euroazja i północna Afryka. Do Polski gatunek ten dotarł najprawdopodobniej z południowej Ukrainy.
- Być może kolonizacja przez ten gatunek terenów na północ od jego naturalnych areałów występowania związana jest ze zjawiskiem ocieplania się klimatu -  ocenia dr Krzysztof Frąckiel. - Konsekwencje pojawienie się szakala złocistego na Bagnach Biebrzańskich dla występujących tu lokalnych populacji zwierząt są trudne do przewidzenia. Gdyby drapieżnik ten osiedlił się w dolinie Biebrzy mógłby stanowić konkurencję dla żyjących tu wilków.
Niemniej, jak dodaje naukowiec, na chwilę obecną nie wiadomo czy gatunek ten osiedli się nad Biebrzą na stałe czy jest to tylko przypadkowa migracja, którą należy traktować, jako ciekawostkę faunistyczną. Fakt pojawienia tego gatunku w dolinie Biebrzy został odnotowany i dalszy rozwój sytuacji będzie monitorowany przez pracowników Parku. 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0