Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Szakale dotarły nad Biebrzę

Główne zdjęcie
Fot. Adam Doliwka, Gugny 1.05.2015 (źródło: www.biebrza.org.pl)

Do doliny Biebrzy dotarł kolejny nowy gatunek – szakal złocisty (Canis aureus). Zwierzęta te zaobserwowano nad Biebrzą w maju i czerwcu tego roku, a wiarygodność tych informacji została ostatecznie potwierdzona przez naukowców z Instytutu Badania Ssaków PAN w Białowieży - poinformował na stronie internetowej Biebrzańskiego Parku Narodowego dr Krzysztof Frąckiel. Jak podkreśla w odróżnieniu od gatunków obcych jak np. norka amerykańska, szakala złocistego nie należy zaliczać do tej grupy. Zdaniem naukowca jego pojawienie się w dolinie Biebrzy ma związek z naturalną ekspansją gatunku i może być związane ze zjawiskiem ocieplania się klimatu.

Jak czytamy w informacji na stronie Biebrzańskiego Parku Narodowego (Szakal złocisty – obcy czy swój?) naturalnym obszarem występowania szakala złocistego jest południowa Euroazja i północna Afryka. Do Polski gatunek ten dotarł najprawdopodobniej z południowej Ukrainy.
- Być może kolonizacja przez ten gatunek terenów na północ od jego naturalnych areałów występowania związana jest ze zjawiskiem ocieplania się klimatu -  ocenia dr Krzysztof Frąckiel. - Konsekwencje pojawienie się szakala złocistego na Bagnach Biebrzańskich dla występujących tu lokalnych populacji zwierząt są trudne do przewidzenia. Gdyby drapieżnik ten osiedlił się w dolinie Biebrzy mógłby stanowić konkurencję dla żyjących tu wilków.
Niemniej, jak dodaje naukowiec, na chwilę obecną nie wiadomo czy gatunek ten osiedli się nad Biebrzą na stałe czy jest to tylko przypadkowa migracja, którą należy traktować, jako ciekawostkę faunistyczną. Fakt pojawienia tego gatunku w dolinie Biebrzy został odnotowany i dalszy rozwój sytuacji będzie monitorowany przez pracowników Parku. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę