Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 11 maja 2021 napisz DONOS@

500 złotych becikowego od prezydenta Chrzanowskiego

Główne zdjęcie
Niemowlaki w łomżyńskim szpitalu (fot. archiwum)

Po niemal roku od objęcia władzy Mariusz Chrzanowski przedstawia projekt uchwały realizującej jeden z podstawowych punktów jego „programu wyborczego”. Do radnych miasta dotarł projekt uchwały w sprawie „samorządowego becikowego”. Uchwała obowiązywać ma od 1 stycznia 2016 roku, ale rodzice wniosek o przyznanie im jednorazowego zasiłku po 500 złotych na każde urodzone dziecko, mogą składać przez 12 miesięcy od narodzin dziecka, co oznacza, że becikowe będzie przysługiwało także dzieciom urodzonym w 2015 roku.

Projekt uchwały w sprawie szczegółowych zasad udzielania gminnej jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka ma być omawiany i - jak chce prezydent - uchwalony podczas najbliższej sesji Rady Miasta.
- Wprowadzenie od l stycznia 2016 roku, dla każdego urodzonego dziecka, tzw. gminnego becikowego jest elementem fundamentalnej polityki prorodzinnej miasta, promocji rodzicielstwa, ale również wsparcia w pierwszych miesiącach życia dziecka – przekonuje prezydent radnych przedstawiając im projekt odpowiedniej uchwały.
Zgodnie z nim z tytułu urodzenia się żywego dziecka przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi prawnemu dziecka albo opiekunowi faktycznemu dziecka, zamieszkałym w Łomży,  niezależnie od  ich dochodów, jednorazowa zapomoga w wysokości 500 zł. Aby rodzina mogła ją otrzymać musi mieszkać na ternie Łomży od co najmniej 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Sam wniosek  w Wydziale Spraw Społecznych i Zdrowia ratusza będzie można składać nie później niż przed upływem 12 miesięcy od narodzin dziecka. To oznacza, że o pieniądze od samorządu będą mogli występować także rodzice dzieci urodzonych w 2015 roku.
Zgodnie z zapisami projektu uchwały becikowego z Łomży nie można łączyć z taką samą zapomogą wypłaconą przez inny samorząd, a nie otrzymają jej rodzice jeżeli dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej lub instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, bądź zostało porzucone lub oddane do adopcji albo z jakichkolwiek innej przyczyny nie pozostaje pod stałą pieczą rodziców.

Dodajmy, że w projekcie budżetu miasta na 2016, prezydent na samorządowe becikowe zapisał 300 tysięcy złotych. Według danych ratusza w Łomży rocznie rodzi się 400-500 dzieci.
Pieniądze na becikowe, zgodnie z tym co wcześniej mówił prezydent, mają pochodzić z dywidendy jaką miasto pobiera od zysków Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. W tym roku prezydent przejął od miejskiej spółki 1 milion 300 tysięcy złotych.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę