Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 stycznia 2021 napisz DONOS@

Nietoperze z Łomżyńskiego Parku... w książce i na wystawie

Przedstawiające różne gatunki nietoperzy prace plastyczne, wykonane przez uczestników letnich warsztatów w Drozdowie, zaprezentowano na wystawie „Nietoperze” w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. Najciekawsze z prac młodych podopiecznych Anny Bureś trafiły też do wydanej właśnie książeczki „Co komu w dachu piszczy...czyli w kilku słowach o nietoperzach Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi”. – Pomysł zilustrowania tej publikacji rysunkami dzieci był bardzo fajny – potwierdza jeden z jej autorów, chiropterolog Marek Kowalski. – Jestem zachwycony, bo większość tych prac jest fenomenalna i bardzo wzbogacają tę książeczkę!

W zorganizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi w Drozdowie dwudniowych warsztatach nietoperzowych w połowie sierpnia wzięło udział około 30. uczestników. Większość z nich uczestniczyła też w zajęciach plastycznych prowadzonych przez Annę Bureś, malując i rysując występujące w Dolinie Narwi nietoperze.
– Na początku zapoznaliśmy się z anatomią nietoperzy, wiedzą ogólną i gdzie one przebywają – mówi Małgorzata Borkowicz. – Mieliśmy też okazję zobaczyć nietoperze tak na żywo i pomóc im, robiąc własnoręcznie takie domki, łapaliśmy też nietoperze nocą!
– Bardzo nam to wszystko pomagało w rysowaniu – dodaje Dominik Męczkowski. – Najfajniejsze było oglądanie nietoperzy z bliska, dowiedzenie się jak one to robią, że w nocy się nie gubią!
Już wtedy było wiadomo, że powstałe wówczas prace zilustrują książeczkę edukacyjną autorstwa Marii Łepkowskiej, Marka Kowalskiego i Agnieszki Ostrach-Kowalskiej, dopełniając liczne  fotografie. „Co komu w dachu piszczy...” ukazała się nakładem Stowarzyszenia Przyjaciół Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
– To wspólne dzieło naukowców, fotografów i zdolnych dzieciaków, które bardzo pięknie nam te nietoperze wyrysowały – mówi Anna Jadczak, starszy specjalista ds. ochrony środowiska w Parku. Bardzo fajnie to wyszło! – dodaje Maria Łepkowska. – Myślę, że szczególnie interesujące było to dla dzieci biorących udział w warsztatach, bo to coś wyjątkowego zobaczyć swoją pracę w książce.
Efektownie wydana książeczka zachwyciła podczas otwarcia wystawy zarówno dorosłych miłośników przyrody jak i dzieci. Najbardziej zadowolone z jej otrzymania były maluchy z przedszkola nr 14, które nie dość, że miały pytania do chiropterologów, to przygotowały też specjalnie na tę okazję wiersz o nietoperzach.
– To co mieliśmy przyjemność namalować podczas warsztatów zostało utrwalone w tej książeczce i bardzo nas to cieszy – mówi Anna Bureś, instruktor plastyki w MDK – DŚT. – To kolejna w tym roku publikacja z naszym udziałem, po „Łomżyńskich legendach” i  „Zapiśniku z Perzanowa”, a planujemy jeszcze wydanie kalendarza z okazji 25-lecia pracowni. Poznawanie przyrody i środowiska właśnie w ten sposób daje duże inspiracje do twórczości plastycznej, stąd tak bardzo ciekawe prace na naszej wystawie!
– W samym temacie nietoperzowym planujemy już kolejne edycje tych warsztatów, najpewniej już w ferie zimowe, przygotowujemy też kolejne zajęcia, pozwalające poznać piękno przyrody  Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi – zapowiada  Anna Jadczak.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka – Chamryk 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę