sobota, 18 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Awans biblioteki

Przed rokiem piąta, a teraz trzecia. Biblioteka Publiczna Gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu zajęła 3. miejsce w rankingu najlepszych samorządowych polskich bibliotek. Ranking po raz 5. zorganizowały Instytut Książki i „Rzeczpospolita”.  - W dobie powszechnej cyfryzacji również biblioteki muszą iść z duchem czasu, jeśli chcą utrzymać czytelników i przyciągnąć nowych – oceniają autorzy rankingu.

Wiesława Kłosińska, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Łomża w Podgórzu (fot. Gmina Łomża)
Wiesława Kłosińska, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Łomża w Podgórzu (fot. Gmina Łomża)
Biblioteka w Podgórzu (fot. Marek Maliszewski)
Biblioteka w Podgórzu (fot. Marek Maliszewski)

Jak się okazuje zdecydowana większość ankietowanych bibliotek ma własny portal czy strony internetowe. Prawie wszystkie oferują stanowiska komputerowe z dostępem do internetu, a w 80% bibliotek jest też dostęp do sieci Wi-Fi. Blisko 70% bibliotek oferuje już czytelnikom dostęp do księgozbioru w internecie.
Organizatorzy rankingu do ponad 2300 bibliotek wysłali ankiety z 19 pytaniami dotyczącymi danych za 2014 rok. Odpowiedzi otrzymali blisko 800 i na ich podstawie wybrali te najlepsze w kraju.  W sumie w całym rankingu najlepsza biblioteka mogła uzyskać 345 pkt. Wygrała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin zdobywając blisko 312 pkt. Biblioteka Publiczna Gminy Łomża zebrała ich 296,83 i zajęła trzecie miejsce.
- Konieczne jest adaptowanie się do nowych czasów. Kiedyś biblioteka była miejscem dla książek, dziś to miejsce spotkań ludzi – mówiła „Rzeczpospolitej” Wiesława Kłosińska, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Łomża. - Marzy mi się, by jak najwięcej mieszkańców korzystało z naszych bibliotek. Dla mnie taka integracja jest najważniejsza. Mamy już stowarzyszenie Nasze Miejsce, spotykamy się w bibliotece, dyskutujemy, wymyślamy imprezy, planujemy. Tu już biblioteka nie jest najważniejsza jako miejsce, w którym obcuje się z książkami, ale z ludźmi. To porozumienie, kontakt człowieka z człowiekiem jest w naszych zaganianych czasach najbardziej potrzebny.

zobacz: "Łomża: w labiryncie nowych czasów" - Rzeczpospolita


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0