wtorek, 12 grudnia 2017 napisz DONOS@

Obwodnica Bargłowa

Niemal trzy lata, o rok dłużej niż planowano, trwała budowa obwodnicy Bargłowa Kościelnego w ciągu drogi krajowej nr 61. We wtorek w samo południe pojechały nią pierwsze pojazdy. Obwodnica ma 12 km długości i jest pierwszym w województwie odcinkiem drogi objętym 10-letnią gwarancją.

Obwodnica Bargłowa Kościelnego w ciągu drogi krajowej nr 61 (fot. GDDKiA Białystok)
Obwodnica Bargłowa Kościelnego w ciągu drogi krajowej nr 61 (fot. GDDKiA Białystok)

Obwodnica została wybudowana jako droga jednojezdniowa (szerokości 7 m plus opaski po 0,7m) z poboczami gruntowymi (1,5 m). Powstały na niej 3 skrzyżowania z oświetleniem, 4 obiekty inżynierskie w ciągu obwodnicy (2 zintegrowane przejścia dla zwierząt, 1 most i 1 wiadukt) i 4 wiadukty ponad drogą. Przebudowa objęła też 26 km dróg wokół obwodnicy.

Wartość kontraktu budowlanego to 178,7 mln zł., całkowita wartość inwestycji (dokumentacja, wykupy, archeologia, roboty itp.) - 213,17 mln zł.

Początkowo zakładano, że inwestycja będzie ukończona do końca 2014 roku, ale pojawiły się problemy - część drogi na odcinku ok. 300 metrów zaczęła się zapadać. Potrzebne były dodatkowe ekspertyzy i wzmocnienia podłoża. Teraz jak zapewniają drogowcy wszystko jest już dobrze.

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0