Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 marca 2023 napisz DONOS@

Zaciskanie pasa w edukacji i „kluczowe inwestycje” prezydenta Chrzanowskiego

Główne zdjęcie
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski

Projekt budżetu Łomży na 2016 rok jest – według przedstawiającego go prezydenta Mariusza Chrzanowskiego – „został opracowany w sposób odpowiedzialny, by zapewnić bezpieczeństwo funkcjonowania miasta”. Jego zdaniem to także budżet „konstruowany w oparciu o racjonalizacje wydatków” i „proinwestycyjny”. Największą pozycją wydatkową miasta jest edukacja. Środki na nią opiewają na ponad 122 mln zł plus niemal równe 2 mln zł w rezerwie, ale to i tak za mało. Z wyjaśnień prezydenta i wiceprezydent Agnieszki Muzyk wynika, że zgłoszone przez miejskie instytucje – przede wszystkim szkoły - zapotrzebowanie na wydatki było o 20 mln zł wyższe niż możliwości miejskiej kasy. - Nie będzie zwolnień, ale dołożymy wszelakich starań aby optymalizować koszty – tłumaczyła wiceprezydent Muzyk.

Agnieszka Muzyk (z-ca prezydenta), Mariusz Chrzanowski, Andrzej Garlicki (z-ca prezydenta) i Elżbieta Parzych (skarbnik miasta)
Agnieszka Muzyk (z-ca prezydenta), Mariusz Chrzanowski, Andrzej Garlicki (z-ca prezydenta) i Elżbieta Parzych (skarbnik miasta)

Wiceprezydent zapowiedziała wprowadzenie w szkołach „parametryzacji” i skrupulatną analizę posunięć dyrektorów szkół. Mówiła, że po roku władze miasta mają „możliwość bardziej wnikliwej oceny tego co się w szkołach dzieje” bo wprowadzono komputerową bazę nauczycieli i elektroniczne arkusze zajęć w poszczególnych szkołach.
- Musimy optymalizować wydatki w tym dziale. Największe są koszty stałe związane z wynagrodzeniami, ale prezydent nie godzi się na zwolnienia, więc musimy przyjrzeć się pozostałym kosztom – wyjaśniała wiceprezydent Muzyk.
Przyszłoroczny budżet nie dla wszystkich będzie oznaczał cięcia. Na podwyżki płac mogą liczyć pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej i Muzeum Północno-Mazowieckiego. Wzrost wynagrodzenia ma dotyczyć także pracowników socjalnych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i pracowników placówki opiekuńczo-wychowawczej.
- Nie jesteśmy w stanie udźwignąć poprawy sytuacji materialnej wszystkich pracowników w ciągu jednego roku – mówiła wiceprezydent zapowiadając, że w kolejnych latach podwyżki maja otrzymać pracownicy kolejnych miejskich instytucji.

54 mln zł na inwestycje
- To budżet inwestycyjny, bardzo solidnie skrojony – mówił wiceprezydent Andrzej Garlicki wskazując, że budżet tego roku, który po przejęciu władzy musieli realizować był budżetem „pisanym pod kampanię wyborczą”. Zdaniem Gralickiego inwestycje zapisane w budżecie są „kluczowe dla miasta”. Wśród najważniejszych wymieniał budowę zamkniętej kompostowni tlenowej na terenie wysypiska śmieci w Czartorii (5, 4 mln zł) i budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Łomży (0,5 mln zł). Z inwestycji drogowych największe dotyczą budowa ulicy Wiosennej wraz z jej odwodnieniem w tym kanał deszczowy w ulicy Zawady Przedmieście (5,5 mln zł) przy czym miasto planuje otrzymać połowę z rządowego programu „schetynówek” oraz budowa drugiej jezdni ul. Szosa Zambrowska (4,8 mln zł) – planowane pozyskanie dofinansowania na poziomie ponad 4 mln zł.
Wśród dużych inwestycji są także przebudowa i rozbudowa budynku Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży – II etap – zapisane jest 2,5 mln zł, a wartość całkowita opiewa na 8 mln zł, Modernizacja Hali Targowej na  Starym Rynku – 2 mln zł przy wartość inwestycji 10 mln zł , czy budowa budynku socjalnego (56 mieszkań) – 3,5 mln zł przy przewidywanym koszcie przedsięwzięcia ok. 7 mln zł. Są też planowane termomodernizacja budynków komunalnych (Wojska Polskiego 15-17, Polowa 59 i 65, Al. Legionów 26), oraz przedszkoli nr 1, 4, 8 w Łomży, budowa boisk przy ZSMiO, ZSWiO,  modernizacja bazy sportowej ZSEiO i sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 2 czy wyposażenie laboratorium w ZSWiO.
Większość tych inwestycji będzie realizowana pod warunkiem otrzymania dofinansowania zewnętrznego.  

Na liście przyszłorocznych miejskich inwestycji nie ma Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, który miał być tworzony na bazie budynku po dawnym szpitalu zakaźnym, ani rewitalizacji Parku Jana  Pawła II – Papieża Pielgrzyma. Z wyjaśnień prezydent Chrzanowskiego i skarbnik Elżbiety Parzych wynika, że pierwsza z nich najprawdopodobniej będzie realizowana przez samorząd województwa tych, a druga wejdzie do przyszłorocznego budżetu jako inwestycja niewygasła z tego roku. Zapisany przez radnych środki na park opiewają na 1,1 mln zł i w tym roku już nie będą wydawane, a w przyszłym roku prezydent chce jest wykorzystać jako wkład własny i park cały zbudować z dotacją (85%) z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Projekt budżetu zakłada także wydanie 1,1 mln zł na inwestycje z tzw. Budżetu Obywatelskiego – projekty do realizacji mają być wybierane wiosną, oraz 300 tys. zł na „samorządowe becikowe”.

Kredyt na... życie
Aby móc sfinansować wydatki miasto będzie zmuszone do zaciągania kolejnych kredytów. Zgodnie z propozycją prezydenta miasto ma pożyczyć w przyszłym roku 21 mln 785 tys. 109,30 zł.  Pieniądze te mają być przeznaczone na  sfinansowanie planowanego deficytu budżetu  - w kwocie 14 mln 455 tys. 954 zł oraz  spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu zaciągniętych  pożyczek  i  kredytów - w kwocie 7 mln 329 tys. 155,30 zł.
To skutkowało będzie wzrostem zadłużenia miasta z ok. 115 mln zł na koniec tego roku do 129 mln  989 tys. 555,97zł na koniec 2016 roku.  
- Jeśli kredyty zostaną zaciągnięte w planowanej wysokości to wskaźnik zadłużenia  Łomży wzrośnie z ok. 37% na koniec tego roku do ok. 46,7% na koniec przyszłego roku – przyznawała skarbnik miasta Elżbieta Parzych.

Jak wyjaśnia Łukasz Czech z ratusz wskaźnik zadłużenia miasta w wysokości ok. 37% był w połowie roku. W tej chwili wynosi on już 40,47%, a po wprowadzeniu przez radnych proponowanych przez prezydenta zmian w budżecie podczas najbliższej sesji wzrośnie już do 41,5%.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę