Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Bp Stefanek: “Rodzina – to najważniejsza konstytucja”.

Msza Św. w intencji Ojczyzny 3 maja została odprawiona w łomżyńskiej katedrze. Mszy przewodniczył bp z Kamerunu Eugeniusz Jureczko. Homilię wygłosił ordynariusz łomżyński bp Stanisław Stefanek. Hierarcha nawiązał do 214. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w trzech wymiarach – historycznym, religijnym i współczesnym. Podstawowe - to wymiary historyczny i religijny. “Można łatwo sięgnąć do fragmentów historii i powstawania Konstytucji 3 Maja i kolejnych zaborów - łatwo znaleźć w tamtym materiale sporo ilustracji, aby wyśmiać i konstytucję i wysiłki ludzkie, bo wyśmiać i sponiewierać można niemal wszystko” - powiedział bp Stefanek. Hierarcha podkreślił jednocześnie, że wyśmiać nie można jednego – że chcemy iść śladem, który wskazał nam Bóg i ładem, który daje nam Jego “święta konstytucja” i w tym uporządkowaniu czytać nasze ludzkie konstytucje.


Konstytucja 3 Maja - pierwsza w Europie, druga w świecie, to świadomość międzynarodowa, która trwa do dzisiaj. “Jakkolwiek by świat współczesny eksperymentował – musi wrócić do pryncypiów, które podjęli odważni Polacy i które niezależnie od reakcji zwaliły się na nieprzygotowany, skłócony, moralnie zaniedbany naród” - powiedział bp Stanisław Stefanek. Jednocześnie zaznaczył, że naród ten miał wystarczająco dużo sił, aby się poderwać.
Trzeci wymiar konstytucji - to – jak mówi bp Stefanek – współczesność, czyli zadania, które mamy wypełnić w 2005 roku i następnych latach. Można nasłuchać się tu wielu rocznic – chociażby tej najmłodszej - rocznej rocznicy. Przyszłością powinna być jednak najważniejsza ludzka konstytucja – którą tworzy rodzina i ojczyzna – wszystkie inne pomysły na życie społeczne nowe struktury organizacyjne prowadzą do nikąd. “Jest ta konstytucja - ojciec, matka, syn, ojczyzna, rodzina, społeczeństwo, obywatel, miasto, wspólnota” - mówi bp Stefanek.
W Mszy św. w łomżyńskiej katedrze uczestniczyli przedstawiciele wojska, policji, poczty sztandarowe szkół, harcerze i mieszkańcy miasta. Przed Mszą uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty w miejscach pamięci narodowej. Na Placu Jana Pawła II w Łomży odbyła się odprawa pocztów sztandarowych.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę